Malý pitaval z velkého města: Zedníček se hádal o vlasy a Frej o knír. Seriál stál 15 milionů a Dietl ho musel „zjemnit“

Cyklus patnácti detektivních příhod party pražských kriminalistů popisuje velmi přesně reálnou denní práci při stíhání drobných i závažných zločinců. A to od případů takřka humorných až po ty, kdy je ohroženo celé hlavní město. Vynikající scénář Jaroslava Dietla vzala do rukou plejáda těch nejlepších herců. Co všechno se dělo při natáčení seriálu Malý pitaval z velkého města?

REKLAMA

Odlišné hlášení

Počáteční hlášení nadporučíka Kubáta (Ladislav Frej) je v každém díle jiné. Celému seriálu je tak společná jen první věta: „Svodka událostí o zjištěných případech za dobu od 00:00 do 24:00 hodin na území obvodní správy SNB Praha…“

Vyšetřovatel Jarolím

Detektiv v podání vynikajícího Svatopluka Skopala je po celou dobu oslovován jen příjmením. Až v dílu Autorka detektivních románů volá domů kolegovi Rudolfovi Pekařovi (Vlastimil Hašek). Ten zvedne sluchátko a osloví ho jako Jaroslava.

Předloha a Bond

Odborným poradcem štábu byl kriminalista Miloslav Dočekal. Stejně jako novodobé Případy prvního oddělení z pera bývalého šéfa mordparty Josefa Mareše byly i jednotlivé případy Pitavalu inspirovány skutečnými případy. Služební odznak poručíka Libora Krejcárka (Jiří Krampol) má skoro bondovské číslo, jen s nulou navíc – 0007.

Náměty z Federální ústředny

Scenárista Dietl požádal při psaní scénáře o spolupráci majora Leoše Jirsáka. Ten byl dlouhodobou tváří televizní relace Federální kriminální ústředna pátrá. Právě on pak vyhledával náměty jednotlivých epizod v archivu skutečných případů.

Mírnění vraždy

Takhle přišel třeba námět jednoho z nejpůsobivějších případů s názvem Kuchařinka. Dietl ho napsal dle skutečné vraždy 64leté Marie Jandové z roku 1978. Musel všechno ale trochu mírnit – ženu tehdy znásilnil a pak zabil čtyřiadvacetiletý deviant, který jí zasadil 34 bodných ran.

Gigantický rozpočet

Na svou dobu měl Pitaval skutečně astronomický rozpočet. Náklady seriálu tak dosáhly skoro 14,8 milionu Kč. Pro srovnání s dneškem by to bylo natáčení za 140 milionů. Hodně z této sumy šlo na herecké honoráře, stejně tak na stavbu ateliérů nebo nákladní auta. Bylo také potřeba převážet hodně náročné a nákladné techniky.

Herci si v základu přišli na velmi solidních 80 tisíc Kčs, k tomu byly ještě bonusy za dokončení před plánem.

Prosazení vlasů a vousů

Krásnou historkou je prosazení porostu u mužů. Policisté té doby museli být totiž ostříháni nakrátko, aby šli společnosti příkladem. Jenže pro Pavla Zedníčka alias Kamila Hamříka to byl velký problém. Kvůli vlasům došlo i na hádku s odborným poradcem, nakonec ho ale přesvědčil. Svou kštici vydával za kamufláž, kterou zmate zločince a zůstane věrohodně v utajení.

Podobně na tom byl Ladislav Frej. Vousy byly hlavně u veliteli tabu, po dlouhém dohadování si nakonec prosadil aspoň knírek. Přestože se seriál natáčel za socialismu, politické agitace je v něm naprosté minimum.

Seriál Malý pitaval z velkého města můžete vidět 3.7. ve 20:20 na Nově.

Zdroje: CSFD, Super, TVNova

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA