Oblast severního Atlantiku kus od USA, ve které záhadně zmizelo více jak 50 lodí a 20 letadel. Na jeho hranicích ani rozloze nepanuje dodnes přesná shoda. Sahá přibližně od pobřeží Floridy k Bermudám a Portoriku. Z toho plyne i nejasná rozloha, která sahá od 1 300 000 k 3 900 00 kilometrům čtverečným.
Nikoli nová záležitost
Zprávy o záhadných zmizeních strojů jsou s tímto regionem spojeny už od poloviny 19. století. Některé lodě nevyslaly žádný nouzový signál, ale už je nikdo nikdy nenašel. Další byly zase objeveny zcela opuštěné, aniž by k tomu byl zjištěn jakýkoli důvod. Vypadaly, jako kdyby posádka zmizela v půlce běžných denních činností.
To samé platí pro letadla i následné záchranné mise. Častým společným prvkem událostí jsou odchylky směru pohybu a místa vysílání. Lodě udávaly zcela jiné polohy, než by odpovídalo trase.
Tajemné vlivy nebo prostá příroda?
Přestože je bermudský trojúhelník (malé písmeno, nejde o oficiální název, pozn. redakce) živnou půdou pro výskyt UFO nebo bran do jiných světů, skutečnost může být mnohem prozaičtější. Jednou z hypotéz je, že piloti zapomínají na agonickou linii kompasu, když do oblasti vstupují. Z toho plynou chyby v navigaci i následující katastrofy.
Další populární teorie viní z likvidace lodí tzv. rouge wave. Jde o povrchové vlny s nepředvídatelným výskytem dosahující i 30 metrů výšky. Teoreticky jsou tak silné, že mohou zničit jak loď, tak nízko letící letadlo. A protože se v této oblasti často setkávají bouřky, hrozí i častější výskyt tohoto jevu.
Trojúhelníkem navíc prochází většina bouří i hurikánů, které se v Atlantiku vyskytnou. Ještě, než došlo k velkému zlepšení meteorologických modelů, vyžádaly si právě tyto jevy mnoho plavidel. Stejně tak přítomnost Golfského proudu způsobuje v počasí prudké a často nepředvídatelné změny.
Kdy to vlastně začalo?
Záhadné zkazky se datují už do dob výprav Kryštofa Kolumba. Ten měl během první výpravy spatřit právě v této oblasti oheň padající do moře. Do popředí zájmu se však trojúhelník dostal až ve 20. století kvůli nákladní lodi amerického námořnictva USS Cyclops. Ta se tu ztratila i s 300 lidmi na palubě. Působení Bermudského trojúhelníku také často ilustruje záhadné zmizení pěti amerických bombardérů Grumman TBF Avenger, k němuž došlo 5. prosince 1945.
Zatím poslední událost tohoto typu pochází z května 2021, kdy zmizelo malé dvoumotorové letadlo. Na palubě byli 4 lidé a stroj se během letu z Portorika na Floridu najednou ztratil z radaru, později byly nalezeny jen trosky. Poslední známý případ s potopenou lodí se týkal nákladního plavidla. Došlo k němu ovšem během smrtícího hurikánu v roce 2015, vysvětlení se tak celkem nabízí.
Nejpopulárnější teorie?
Nejvyšší oblíbenost si samozřejmě drží působení mimozemšťanů a nadpřirozené síly. Ať už jde přímo o formy únosů nebo fungující brány do jiných časů a světů, tento pramen asi jen tak nevyschne. Druhý v pořadí je vliv ztracené a potopené Atlantidy, jejíž energetické krystaly jsou stále aktivní a narušují navigaci.
Populárním vědeckým výkladem je také skutečnost, že tu „blbne“ elektromagnetické pole Země, respektive dosahuje extrémní síly. Proto ovlivňuje kompasy i veškerou navigaci včetně moderních počítačů.
Ne horší než jiná místa
Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) uvedl zajímavou skutečnost. Podle něj totiž se totiž záhadná zmizení neobjevují v bermudském trojúhelníku o nic víc než v jakémkoli jiném vysoce frekventovaném místě oceánu. Mnoho plavců i letců podniklo své cesty naprosto bez zvláštních prožitků. Nabízí se tedy i otázka, zda není pověst místa jen uměle udržována.
Zdroje: Britannica, OceanService, MarineInsight