Umělá inteligence vtrhla do našich životů a projevuje se ve stále více vrstvách. Už se vlastně ani neptá, co může nebo nemůže, protože jednou otevřená stavidla už nejde zastavit. A její pokrok je snem sociologů i internetových podvodníků. Už umí totiž napodobit celou lidskou osobnost.
Stačily dvě hodiny
V tomto případě spolupracovali vědci ze Stanford University a Google DeepMind, jejichž studie je dostupná na arxiv.org. Jejich cílem bylo vyvinout AI aplikaci, která by vytvořila digitální kopii lidské osobnosti. Závěr ukázal, že umělá inteligence je schopná imitovat lidské rysy s až děsivou přesností.
Systém byl založen na již dobře známém jazykovém modelu ChatGPT. Šlo o kladení série otázek, sběr odpovědí, a to celé po dobu dvou hodin. Jejich zpracováním vygeneruje model digitální kopii vaší osobnosti.
Testování přesnosti
Pro otestování přesnosti výsledku kladli badatelé stejné otázky studentským účastníkům experimentu a jejich digitálním „dvojčatům“. Profily generované umělou inteligencí poskytly obsahově stejné odpovědi jako lidské protějšky v 85 % případů.
„Takto získáte houf vašich malých „já“, která pobíhají kolem a rozhodují se tak, jak byste to dělali vy. Myslím, že to je jedna z verzí našeho budoucího fungování,“ uvedl Joon Sung Park, který se jako postgraduální student počítačových věd pokusu také účastnil.
Upřesnění cíle
Vývojáři jasně deklarovali, že jejich cílem není nijak nahradit člověka počítačem. Chtěli ale nadhodit toto téma sociologům a dalším vědcům a poskytnout jim možnost rychlejšího zjišťování. Průzkumy zahrnující živé účastníky jsou totiž náročné časově i finančně.
Tato průlomová práce také naráží na mnoho vrstevnatost lidské osobnosti, která se dosud zdála natolik komplexní, že ji nejde změřit nebo zpracovat.
Lidský pohled na svět
Jak se ale ukazuje, minimálně světonázor člověka a jeho hodnotový systém se dá efektivně a rychle odvodit, pokud tazatel použije šikovně navržené a uspořádané otázky. Jakmile jsou tyto údaje poskytnuty AI modelu, dokáže velmi přesně generovat osobnostní rysy dotyčného. Tedy aspoň v kontrolovaném prostředí.
Tato inovace rozhodně slibuje vzrušující sociologická využití, současně vypadá dost děsivě. Pokud totiž dokáže AI takto přesně replikovat naše chování, budou veškeré deepfake aplikace a napodobení člověka mnohem sofistikovanější a tím pádem i nebezpečnější. Nemluvě o snadné přípravě.
Britská babička a podvodníci
Ne, tohle není anotace staré krimikomedie. V Británii totiž zavedli AI generovanou seniorku, která se stala noční můrou veškerých telefonních podvodníků. AI babička Daisy ochotně zvedne jakýkoli telefon a s druhou stranou si povídá, jak je den dlouhý. Britská O2 ji nasadila jako trest všem otravným podvodníkům.
I když to vypadá jako perfektní řešení, je asi otázkou času, kdy vznikne podobný senior na druhé straně a nakonec spolu budou mluvit jen digitální penzisté.
Zdroje: arxiv.org, AnomAlien, TechnologyReview, Mobilmania