Vesmírné ambice Číny nejsou nic nového. Jedním z jejích aktuálních cílů je tak přinést na Zem vzorky hornin z Marsu. A samozřejmě to udělat ještě dřív, než se podobný kousek podaří americké NASA či Evropské kosmické agentuře.
Plány pro rok 2031
Čínská vesmírná agentura by mohla být skutečně první, která přinese na Zemi vzorky z Marsu. V plánu je mise s návratem včetně kamenů a hornin v roce 2031. Ve studii vydané během listopadu v magazínu National Science Review představili badatelé z Deep Space Exploration Laboratory a souvisejících institucí plány pro Tianwen-3.
Jde o misi pro dvě vesmírné lodě, které mají na Marsu přistát. Během zářijové konference o vesmírném zkoumání, uvedl hlavní designér Jizhong Liu plánovaný start mise v roce 2028.
86 míst pro přistání
Ve zmíněné studii pak Zengqian Hou ze stejné instituce a také Čínské akademie geologických věd uvedl, že pro stroj Tianwen-3 existuje celkem 86 možných míst na přistání na Marsu. Většina se jich nachází na Chryse Planitia, rovné ploše na severu rudé planety. Další v pořadí je Utopia Planitia, největší pánev planety, kde čínská sonda přistála už v roce 2021.
Hledání známek života
Všechny mise na Marsu mají společné hledání známek minulého života. To je plánovaná náplň i pro Tianwen-3, jak uvedl i Hou. Zmíněná místa byla zvolena proto, že nabízí poměrně příhodnou topografii a kameny i další sedimenty se tu mohly po dlouhou dobu zachovat v nezměněném stavu. Tedy takovém, který by stále uchoval i možné stopy dávného života.
Start mise v roce 2028 by sliboval návrat Tianwenu-3 na Zemi v roce 2031. Jednosměrná cesta ze Země na Mars zabere něco mezi sedmi a jedenácti měsíci, což vychází hlavně z rozestavení planet v konkrétních termínech. Dovezené vzorky budou pak analyzovány hned několika způsoby.
Půjde-li vše dle plánu…
Proběhne-li avizovaná čínská mise skutečně přesně podle plánu, přinese vzorky z Marsu opravdu ještě před NASA a Evropskou vesmírnou agenturou, a to o celou dekádu. NASA oznámila misi stejného ražení během dubna a má jít o společný projekt NASA a Evropy. Jenže ten je odložen až do 30. let.
Podle aktuálních propozic by tak konkrétní sonda odstartovala až v roce 2035 a s návratem se vzorky se nepočítá před rokem 2040.
Vzorky z Měsíce
Zatím poslední významná mise čínských sil, Chang-6, přinesla na Zemi vůbec první vzorky z odvrácené strany Měsíce. Jejich analýzy odhalila první důkazy tamní vulkanické aktivity. Horniny konkrétně naznačují vybuchující vulkány v době před 2,8 miliardami let.
Projekt Artemis
NASA se v současnosti věnuje hlavně projektu Artemis, tedy obnovení pilotovaných letů s lidskou posádkou na Měsíc. Program odstartoval už v roce 2017 a let je avizován nejdříve na letošek, tedy rok 2025. V posádce má být poprvé i žena a jde o součást dlouhodobé strategie mířící k vyslání posádky na Mars.
Původní datum 2024 bylo stanoveno ještě administrativou Donalda Trumpa. Komplikace nastaly z důvodu financí, pandemie koronaviru i soudního sporu s firmou Blue Origin.
Zdroje: LiveScience, Wikipedia, NationalScienceReview