Co udělá s tělem roční abstinence aneb Náročný průběh u abstinujícího alkoholika

„Budu abstinent.“ Uvědomili jste si, že pijete trochu moc a rozhodli jste se dát si pauzu? Jako delší pauzu, třeba na dvanáct měsíců? Jak dlouho bude vaše tělo toužit po jakémkoli moku s obsahem alkoholu? A proč vás zrovna taková věc jako vzdát se pití může dokonce zabít? Jestli se občas napijete, nemělo by to být náročné. Jak tedy probíhá samotná abstinence?

REKLAMA

Jeden den

Na této planetě se nachází více jak 138 milionů lidí, kteří pijí. Skoro polovina (44 %) z nich je považována za tzv. nárazové alkoholiky. Tedy ty, u kterých je cílem toho jednou za čas vypít za nejkratší dobu co nejvíc. Jestli se napijete lehce jednou za čas, pak krom lehké touhy po alkoholu nebudete mít výrazné potíže.

Jestli jste se však tomuto „hobby“ věnovali tvrdě několik let, bude mít váš organismus co dělat. Prvních pár hodin ještě nebude tak hrozných. Ale potom už byste se fakt napili. Ale ne, jste přece silnější než nějaká touha. Za běžných okolností zpracovávají alkohol játra. Něco je tak z těla odstraněno, jenže zbytek se dostane do krve.

Mozek reaguje uvolněním serotoninu a dopaminu, takže se při pití cítíte dobře. Když tyhle hormony nemáte, toužíte po stejném efektu. Po dvanácti hodinách střízlivosti začnete mít abstinenční příznaky. Bude to hlavně nervozita, úzkost, pravděpodobně vám bude bušit srdce a bude vás taky bolest hlava. Ten stav bude horší než vaše nejhorší kocoviny.

Spánek a halucinace

Zkusíte usnout, jenže tělo vás neposlechne. Co to bylo?! Můžete slyšet věci, které nejsou skutečné. Halucinace se však vyskytují jen u 5 % lidí, jde však o znamení, že váš absťák je opravdu těžký. V nejhorším případě budete mít i záchvaty. Proto je v případě skutečně těžkých alkoholiků na místě léčení.

Tři dny

Po pití jste obvykle zvraceli, teď to děláte, protože nepijete. Potíte se, třesete se, jste zmatení. Říká se tomu delirium tremens a jde o ten nejtěžší abstinenční stav, který ovlivňuje psychické i fyzické zdraví. Krevní tlak jde do výšin, bolí vás na prsou a prvotní lehké přeludy jdou do plných halucinací. V tomto bodě potřebujete ihned lékaře, nejspíš i léky na regulaci organismu. Bez zásahu odborníka umírá v tomto bodě na 37 % lidí, většinou po mrtvici.

Dva týdny

Jako zázrakem jste pořád naživu, pomalu se navíc dostáváte přes ten prvotní nával. Předchozí projevy tu v nějaké intenzitě ale zůstanou ještě několik týdnů. A taky se vám objevilo akné. Alkohol totiž ovlivňuje komunikace neuronů, žláz a imunitního systému, které vám držely hormony na uzdě. Vlastně se částečně vracíte do puberty, včetně flekaté a suché pokožky.

Osm týdnů

Jsou to dva měsíce, cítíte se naprosto fantasticky. Ani si nevzpomínáte, kdy naposled vypadala vaše kůže tak hezky. Trochu jste zhubli, máte pořád dost energie. Rozhodně cítíte rozdíl. Po pití ale pořád toužíte, takže se vyhýbáte místům, kde se pije. Jakákoli podpora přátel a rodiny je opravdu významná.

Půl roku

Podle vědců vám už jeden alkoholický nápoj denně urychluje stárnutí mozku. Nezabíjí sice vaše mozkové buňky, ale narušuje jejich propojení. Výsledkem jsou potíže s pamětí a učením. Po půlroční abstinenci se začíná sám opravovat a vy si toho všímáte. Taky lépe spíte, což se vám nestalo už roky. Jo, někdy vás trápí nespavost, není to ale tak často a tolik.

Jeden rok

Přílišné pití může snadno skončit cirhózou jater, tedy jejich vážným poškozením. Vaše tělo pak další alkohol nedokáže dost dobře odbourat. Po roční abstinenci mají játra šanci na podobnou regeneraci, jako váš mozek. Ale 70 % lidí, kteří s pitím skončili, čeká relaps, tedy návrat ke starým pořádkům. Postupujte tedy pomaleji, ale o to jistěji s profesionální pomocí. A jestli jste uspěli, je čas na oslavu… ale raději s limonádou.

Zdroje: PrimroseLodge, ResearchGate

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA