Dalibor Janda – jméno, které i navzdory posledním výsledkům ankety Český slavík stále rezonuje československou hudební historií. Muž, který svým charakteristickým chraplákem a hity jako Hurikán ovládl osmdesátá léta, dnes žije spokojeně v penzi. Ale jaký je vlastně příběh zpěváka, který si sám sobě říká „malý velký muž“?
Tři nesmrtelné hity
Dalibor Janda si svůj důchod pochvaluje. Ačkoliv přiznal, že měl kdysi pochybnosti, zda vůbec nějakou penzi dostane, dnes může děkovat své hudbě za finanční stabilitu. Zásadní jsou pro něj především tři skladby – Hurikán, Žít jako kaskadér a Kde jsi. Ty se nejen pravidelně hrají v rádiích, ale také nadále přinášejí slušné tantiémy, jak prozradil ve Všechnopárty Karla Šípa.
„Strašně nerad ji hraju,“ prozradil v rozhovoru pro Lidovky o písni Hurikán a dodal: „Nejenže mi vždycky připomene syna Dalibora, ale navíc se stala hymnou motorkářů. Velmi často dostávám e-maily od kluků propadlých mašinám, kteří mi píšou, že se jim na motorce zabil kamarád a že by mu tuhle skladbu rádi zazpívali na pohřbu – jestli by mi nevadilo, kdyby si trochu poupravili text, aby tam mohlo zaznít jeho jméno. A k tomu mi přikládají fotky rozsekaných motorkářů,“ svěřil se zpěvák s melancholickým nádechem.
Zlatý slavík, který překonal Jakešův projev
Během osmdesátých let patřil Dalibor Janda mezi největší hvězdy československé hudební scény. Stal se třikrát po sobě Zlatým slavíkem a jeho písně dominovaly různým hudebním žebříčkům. Nicméně popularita má i své stinné stránky. V legendárním projevu Milouše Jakeše z roku 1989 se objevila informace o jeho příjmech, což vedlo ke zvědavým pohledům a někdy i závisti.
„Hráli jsme 25 koncertů za měsíc, 250 koncertů za rok. Brali jsme 600 korun za jeden. To je, jako kdyby Michael Jackson zpíval za 50 dolarů za koncert. Prodával jsem statisíce desek a navíc jsem byl autorem hudby většiny skladeb, to se někde muselo projevit,“ zavzpomínal Janda pro CNN Prima News. Dnes už na Jakešův projev vzpomíná s humorem, ale tehdy to nebyla snadná situace. Každého by zamrzelo, kdyby se jeho příjmy staly nástrojem politické agitace.
Láska, která přečkala všechny zkoušky
Jiřina, životní partnerka Dalibora Jandy, se s ním seznámila ještě před jeho hudební slávou. „Byla to fanynka muziky, nikoliv moje. Já v té době hrával ještě amatérsky po tancovačkách a nebyl jsem veřejně známý. Pracoval jsem na letišti v Praze, kde jsem kontroloval a uklízel dráhy před startem letadel,“ vzpomínal hitmaker na jejich první setkání.
Manželství prošlo mnoha zkouškami, včetně největší rodinné tragédie – smrti syna Dalibora, který si v roce 2003 vzal život. Janda ale zdůrazňuje, že s Jiřinou vždy dokázali překonat těžké chvíle. „Cením si toho, že jsme se na sebe vždycky navzájem mohli ve všem spolehnout a vyhovět si, což trvá dodnes,“ řekl.

Cesta z Drahotuš na vrchol hitparád
Rodák z malé obce Drahotuše na Moravě si svou cestu na vrchol rozhodně musel odpracovat. Hudbě se věnoval už od dětství a první kytaru dostal od babičky. V Praze začal hrát se skupinou Prototyp a záhy přišly první velké úspěchy.
Průlomovým okamžikem byla skladba Jahodový koktejl, ale skutený fenomén vytvořil až jeho hit Hurikán. Během několika let se stal nejprodávanějším zpěvákem a získal Zlatého slavíka třikrát po sobě. Jako vrchol své kariéry považuje vystoupení na festivalu v San Remu v roce 1989.
Zdroje: Česká televize, Lidovky, iDNES, CNN