Denní pití piva jako zdroj vitamínů a minerálů? Bezpečné množství alkoholu je nula, tvrdí výživový poradce

Tekutý chléb českého lidu. Tak se tradičně říká zlatému moku, který je s naší kulturou naprosto neodmyslitelně spjat. Stále ovšem nepanuje plná shoda na jeho prospěšnosti nebo škodlivosti pro náš organismus. Vědci se ostatně stran alkoholu přou neustále. Dopracujeme se nějakého výsledku?

REKLAMA

Podstata piva

Černé, světlé, kvašené, řezané. Najdete hodně druhů od velkých koncernů po malé lokální pivovary. Obecně je ale pivo přirozeně kvašený nápoj bez obsahu chemie. Obsahuje vitamíny, ionty, antioxidanty i poměrně ideální souhrn minerálů. Najdete v něm hlavně hořčík a draslík.

Tak proč ta ostrakizace? Střídmá konzumace piva může fungovat jako prevence jak civilizačních chorob, tak i zdravotních problémů. U dospělého jedince to znamená redukci stresu, podporu krevního oběhu i trávení, dokonce snížení náchylnosti k ateroskleróze.

Ostatně pivo patřilo už ve středověku k běžné stravě. Právě od toho pochází sousloví „ožrat se“, protože pivo se jedlo ve formě kaše a dostávaly ho i děti.

Ach, ta míra

Český šéfkuchař Zdeněk Pohlreich opakovaně velmi trefně uvádí, že: „Neexistují nezdravé potraviny, jen nezdravá míra.“ U alkoholu to platí dvojnásob. V rámci Evropy patříme v konzumaci piva ke špičce. Podle průzkumu ministerstva zdravotnictví jsou konzumenty alkoholu tři čtvrtiny národa, téměř milion nás pak pije rizikově.

Ale tady začínají neshody. Výživový poradce Ivan Mach se odvolává na studii z roku 2018 a prohlašuje, že: „Bezpečné množství alkoholu je nula.“ Nenamítá nic proti občasnému pití velmi malého množství. Ale množství 1 velkého piva nebo 2 dcl vína za den (hlavně pravidelnost) už považuje za rizikové.

Neexistují nezdravé potraviny, jen nezdravá míra. Je tomu ale skutečně tak? FOTO: Pexels.com

Teorém mírného pití

„Mí klienti se často opírali o onen teorém mírného pití. Jenže nikdy nezůstalo u jednoho půllitru nebo dvou deci vína. To „mírné“ si totiž každý adaptoval na svůj navyklý režim. Jakmile vám pití způsobuje zdravotní problémy, je už pozdě,“ řekl Mach.

Lékař Zdeněk Suda ale namítá, že právě přiměřené pití je pro lidský organismus prospěšné. Dle více zdrojů se má jednat o dvě velká piva u mužů a dvě malá u žen. Pokud jde o kampaně typu “Suchej únor”, jsou perfektním prostředkem k otestování vlastní síly vůle.

Nepřímá škodlivost

Další problém je nikoli v přímém vlivu alkoholu na organismus, ale v rozhození přirozené biorytmu. Nejhůře je na tom spánek. Více piva večer vás totiž sice uvolní, ale naruší právě spánkové fáze. Když se ho totiž tělu nepodaří včas a dostatečně odbourat, dochází k likvidaci celého efektu odpočinku.

Nejrychlejší doplnění prospěšných látek

Taky si po tréninku nebo sportování říkáte: „Jdeme doplnit ionty.“ Ano, pití piva po běhu nebo fotbale je stále nejrychlejší cestou, jak dostat organismus zpátky do rovnováhy. Ale opět, s mírou, ideálně tou výše uvedenou.

Nástroj, nikoli cíl

Až budete příště uvažovat, odkud a jak půjdete „na jedno“, zkuste situaci přehodnotit. Je pivo nástrojem k něčemu jinému a doplňkem aktivity, nebo si jen vytváříte příležitosti pro několik „kousků“? Jestli to druhé, dost možná máte zaděláno na problém.

Zdroje: TheLancet, iRozhlas, NIH

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA