Říká se jim „generace sněhových vloček“ a jde o nepříliš lichotivý termín pro lidi narozené v letech 1995-2010, tedy na přelomu milénia. Užívají ho především novináři a odkazuje k přecitlivělosti, emoční nestabilitě, zaměření na sebe sama a současně přesvědčení o vlastní výjimečnosti. Jak to tedy sněhové vločky mají?
Křehkost a urážlivost
Na sněhovou vločku stačí dýchnout a začne se rozpouštět. Právě tato vlastnost dala generaci název. Určitá její část se od starších ročníků liší vysokou citlivostí a současně sebestředností. „Furt jen sedí doma u počítače nebo koukají do mobilů. Vůbec nechodí ven a jde jim jen o to, jestli funguje wifi. Nic neumí, možná tak koukat na videa. Jsou sprostí, neumí se chovat, samá deprese a současně se mají za mistry světa.“ Tak z ní některé reakce právě na tuto generaci.

Mizérie či nepochopení
Školní psycholožky se často setkávají s nepochopením až odsuzováním či povýšeneckým chováním vůči současným náctiletým. Ze sociální bubliny dospělých je obtížné pochopit, co vlastně znamená současná puberta. Že mladí koukají do mobilů? Neustále online jsou všechny věkové generace.
Kdysi jsme byli považováni za národ čtenářů, protože v MHD prakticky neexistovalo nic jiného než otevřená kniha. Cizinci nás měli za vzdělance. Dnes nahradily stránky displeje, občas čtečka.
Příklady táhnou
O bohatých dětech se říká, že se narodily „se stříbrnou lžičkou v puse“. Ty dnešní se rodí s prstem na displeji. Vidí to u rodičů, příbuzných a k prvnímu tabletu se dostávají s prvními plyšáky. Jde o kombinaci, která předtím neexistovala, o cestu, kterou před nimi nikdo neprošel. Je to svět pastí dospívání ve světě, který funguje pro dospělé.

Vývoj v problematickém toku
Informační doba znamená oceán vjemů. Tsunami reklam a deště digitálních zpráv. Ze všech stran. Mají s tím problém dospělí, kteří snadno naletí na podvody či pofidérní slevové akce. A to už mají něco odžito, mají srovnání s předchozí dobou. Mladší ročníky se s tím musí nějak vyrovnat v době, kdy se pomalu mění v dospělého a k tomu toku informací nevyhnutelně přidává rozbouřené vody hormonů.
Citlivost a míra
To nejlepší, co pro ně udělat, je asi najít zdravou míru v užívání těchto nástrojů. To, co je v základu nástrojem ke zjednodušení (a za tímto účelem to bylo vytvořeno) se snadno stává drogou. Stejnou jako cukr, alkohol, kokain nebo pervitin. Nestojí to peníze navíc, ale pozornost a čas. To první otupí, to druhé je ten nejomezenější zdroj.

Detox, revize, odpovědnost
V roce 2024 uspořádala armáda měsíční výcvik pro 150 studentů středních škol. Kromě vojenského drilu si také otestovali absenci mobilů a dalších technologií. Většina z nich si to tak asi nepředstavovala, ale ve výsledku nelitují, dokonce si výsledek pochvalují.
„Ze začátku to bylo hodně náročné na psychiku. Noví lidé, prostředí. Hlavně vojenský dril a komandování. Ale teď je to fajn,“ uvedla Barbora Kočí z Mostecka. Stejně tak ve školách, kde zakázali mobilní telefony, se děti po prvotním reálném absťáku zcela proměnily a režim si pochvalují.

Kdoví, třeba může být tato skupina pro nejen svou generací ukázkou, že to jde i trochu jinak. Ostatně, právě příklady táhnou.
Další zajímavosti si můžete přečíst tady.
Zdroje: iGlanc, Psychologie, Wikipedia, Novinky