Jaderné zbraně. Už jen to slovní spojení způsobí, že trochu zkoprníme. Člověku proběhnou hlavou obrázky hřibovitého výbuchu a zničených budov. Jaký má ale taková událost dopad v reálu? Lze před jadernou explozí vůbec uniknout? Dá se před ní nějak ochránit? A co dělat v momentě, kdy se obloha skutečně rozzáří jasněji než slunce?
Největší v historii a dnešní arzenál
Jaderný arzenál je nepochybně nejsilnější skupinou zbraní, jakou zatím lidstvo vymyslelo a uvedlo v realitu. Legendární Car-bomba vážila 27 tun a na délku měla 8 metrů. Detonovala s takovou silou, že seismická vlna oběhla třikrát celou planetu a stále se dala zachytit přístroji.
Historicky nejznámější je Fat Man shozený na Nagasaki silou 20 kilotun TNT. Dnešní konvenční jaderné hlavice v arzenálu konkrétních států mívají většinou pětinásobnou sílu, tedy 100 kilotun. Patří sem USA, Rusko, Spojené království, Francie, Čína, Indie, Pákistán, Izrael a Severní Korea.
Rozsah výbuchu
V samotném epicentru výbuchu dochází okamžitě ke vzniku ohnivé koule s poloměrem 500 metrů. Cokoli uvnitř ní je okamžitě zničeno. Do 1 kilometru od místa exploze sahá tzv. těžká tlaková vlna uváděná v jednotkách psi neboli Pounds Per Square Inch (libry na čtvereční palec), 453 gramů na 6,5 čtverečných cm.
Vnitřní tlaková vlna 100 kilotun způsobí tlak 20 psi, což značně demoluje veškeré pevné struktury a spolehlivě likviduje cokoli živého. Do vzdálenosti 1,82 km od detonace sahá prvotní radiace, obvykle smrtelná do 1 měsíce. Zbývajících 15 % přeživších umírá později na rakovinu.
Pokračuje střední tlaková vlna s dosahem 2,12 km a sílou 5 psi. Zranění jsou vážná, v poškozených budovách začíná často hořet. Elektromagnetické záření a radiace sahá do 4 km a způsobuje popáleniny 3. stupně. Zasahují spodní vrstvy kůže a obvykle nebolí, protože likvidují nervy. Poslední tlaková vlna má sílu 1 psi a stačí na vyražení oken. Obvyklá zranění jsou řezné rány u lidí, kteří se instinktivně podívají na světlo výbuchu a zraní je právě střepy
Primární obrana
Pokud nemáte smůlu a nejste ve vnitřních vlnách, lze pro přežití něco udělat. Překonejte instinktivní zvědavost, odvraťte se od světla a zakryjte si oči. Padněte na zem tváří dolů a ruce skryjte pod tělem. Pointou je minimalizovat plochu těla, která bude přímo vystavena záření a tlakové vlně. Vyčkejte, dokud nepřejdou dvě vlny.
Podle pohyblivosti okolí se zkuste ukrýt za další věci, ale pozor, aby vás nezranil samotný úkryt. Poté si něčím zakryjte ústa a nos (šátek, šála, kapesník) a odstraňte prach z oblečení. Teď je vaším úkolem dostat mezi sebe a místo výbuchu co nejvíce pevné hmoty. Ideální je dostat se do podzemí nebo krytu a následně se zbavit kontaminovaného oblečení.

Exploze v Praze
Pokud by jaderná hlavice se silou 100 kilotun vybuchla na Staroměstském náměstí, dosáhne hlavní exploze k Muzeu komunismu. Nejsilnější tlaková vlna zeslábne před Národním muzeem. Radiace zasáhne Armádní muzeum na Žižkově, tlak 5 psi pak památník na Vítkově. Záření zeslábne před Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady a o okna asi přijde ZŠ Gutova ve Strašnicích. Proto lze na závěr popřát jediné – abyste tyto rady nikdy, nikdy nepotřebovali.

Zdroje: CDC, NuclearSecrecy