Horký nápoj ničí blahodárné účinky medu: Pravda nebo zažitý mýtus?

Medu se často přezdívá tekuté zlato. Jeho využití sahá dál nežli jen do naší kuchyně, kde si s ním sladíme čaj nebo ho používáme do moučníků. Má pozitivní účinky na naše zdraví, o kterých se ví již po staletí. Můžeme ho nesprávným použitím připravit o jeho cenné vlastnosti?

REKLAMA

Med je znám už po tisíce let

Med známe cca 15 000 let. Zbožňovali ho už ve starém Egyptě, kdy byl faraonům a královským členům rodiny med dáván na jejich poslední cestu do hrobu. Zmínky o medu pochází i z řecké mytologie, která praví, že Zeus byl jako dítě krmen včelami.

Léčivé účinky medu

O tom, že med blahodárně prospívá našemu zdraví, nemůže být sebemenší pochyb. V medu najdeme celou paletu minerálních látek (hořčík, železo, draslík, mangan, vápník, sodík) a také spoustu vitamínů (vitamíny skupiny B a vitamín C). Neméně důležitou složkou jsou enzymy amyláza a sacharóza.

Med má pozitivní účinky na zdraví srdečního svalu. Saháme po něm v případě nachlazení či chřipky. Stimuluje také tvorbu serotoninu, který navozuje klidný spánek. Med může být také nápomocný při bolestech hlavy, kašli i proti závratím.

Jeho využití je rozmanité

Použití medu je opravdu různorodé. Sáhneme po něm jako po přírodním sladidle například do čaje. Kdo by si nepamatoval, že už jako dítě dostával v případě nemoci horký čaj s medem a citronem. Med se hodí i při pečení, kdy jej používáme do nejrůznějších moučníků.

A co takové vlažné mléko s medem? Na to mnohé maminky sázely u svých dětí ve snaze zajistit jim klidnější spánek. Přidat se dá i do jogurtů, tvarohů, kaší nebo třeba ovocných šťáv.

Uškodí medu horký čaj?

Zažitou klasikou je již zmíněný horký čaj s medem, na který se spoléháme, když na nás “něco leze”. Nabízí se ale otázka, jestli právě tím medu neuškodíme? Může horká voda způsobit, že med nechtěně zbavíme jeho benefitů?

Aby se znehodnotily účinky medu, musel by být vystaven teplotě minimálně 80 °C po dobu alespoň jedné hodiny. Z toho plyne, že strach z jeho poškození tím, že si dáte lžičku či dvě medu do horkého čaje, je naprostý zbytečný. Tímto způsobem med opravdu o jeho zdravotní účinky nepřipravíte.

Podle čeho poznat kvalitní med?

Přirozenou vlastností medu je krystalizace. Často používané měřítko, že med musí být jedině čirý a tekutý, proto tak úplně neplatí. Krystalizace se pak liší podle druhu medu, a právě tahle vlastnost je jedním z hlavních ukazatelů kvality. Řídit se nedá ani barvou, protože barva nemá vliv na kvalitu, a navíc každý druh medu má svou specifickou barvu i odstín.

Pro koho med není vhodný?

Ačkoli bychom rádi tohle tekuté zlato doporučili úplně každému, protože nám může velmi prospět, bohužel jsou tu skupiny lidí, pro které med vhodný není – na mysli tím máme alergiky. Sporné může být užívání medu také při cukrovce, ačkoli jeho konzumace by neměla mít nijak zásadní vliv na hladinu cukru v krvi.

Med do horkého čaje můžete dávat, Ilustrační foto, Zdroj: pexels.com
Lžička medu v horkém čaji není problém, Ilustrační foto, Zdroj: pexels.com

Zdroj: CPZP, Novinky, Lidovky, Ústecký deník, iReceptář

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA