Joseph Dielle alias Mireček: Byl ředitelem vlastní televize, Velká africká válka mu vzala vše

„A můžu ti říkat Mirečku?“ Tato otázka definitivně rozhodla o tom, jak se bude student z Bužumbury po celý zbytek obou filmů jmenovat. Má na svědomí několik legendárních scén, včetně zkoušení kyjovského kroje. Jaké byly jeho osudy po natáčení a co dělá vlastně dneska?

REKLAMA

U nás popularita, doma nelehký osud

V první řadě se nabízí otázka, jak se vlastně Joseph Dielle z Konžské republiky ocitl na filmovém plátně u nás? Tehdy pracoval v místní televizi jako novinář, a právě tam si ho všiml náš velvyslanec. Záhy mu nabídl studium a Joseph tak od roku 1982 studoval režii na pražské FAMU.

A když Dušan Klein pořádal casting na zahraničního studenta medicíny, Joseph Dielle jej vyhrál a obsadil tak roli “Mirečka” (Numira Cassa Tomba z Bujumbury). Kromě exotického zjevu okouzlil lámanou a svéráznou češtinou, jeho filmografie však obsahuje jen dva díly Básníků, jinak několik dokumentů.

Zpět do vlasti

Když filmování ustalo, vrátil se do Konga, respektive do metropole Pointe-Noire, kde se stal ředitelem vlastní televizní stanice DVS Plus. Vzhledem k orientaci na zahraniční produkci model fungoval a „Mireček“ si přišel na slušné peníze. S manželkou Josefinou si zařídil krásný domov a mají pět potomků.

On sám přitom pochází z velké rodiny, jeho devatenáct sourozenců tvoří devět bratrů a deset sester. Jeho otec měl dvě ženy a dožil se požehnaných 104 let.

Zbylo pár slovíček

Když ho po zhruba dvou dekádách vypátrali čeští novináři, pamatoval si z češtiny už jen několik slovíček. Velmi ho ovšem překvapilo, jak se díky jediné roli stal v tuzemsku populárním. Z celého natáčení mu totiž zůstalo jen několik fotek a taška firmy Baťa. Jeho vlastní rodina neměla ani ponětí, že se vůbec něčeho takového účastnil.

Útrapy války

Do jeho nového a velmi úspěšného života bohužel zasáhlo válečné šílenství. Konkrétně Velká africká válka, známá také coby Druhá válka v Kongu, která trvala pět let (1998-2003). Šlo o druhý nejkrvavější konflikt od vypuknutí druhé světové. Oběti tvořili hlavně civilisté, Joseph přišel o práci a jeho dům pak vyrabovali vojáci.

Přišel také o televizní stanici (jeho byl nápad, ale investor byl externí), která vadila z politických důvodů. Rázem se tak octil kompletně na dně. Vše ovšem zvládl díky rozvětvené rodině, manželce, dětem i vnoučatům.

Netají se tím, že by opět rád navštívil Česko: „Taky bych strašně rád jel znovu k vám. Ale jen se ženou. Třeba na karlovarský festival,“ svěřil se iDnes.

Nezávislost a Básníci

Kongo patří statisticky mezi nejzkorumpovanější africké státy, nabízí se tedy otázka nezávislosti jakékoli televizní stanice. Programová skladba “Mirečkovy” DVS plus by se dala přirovnat asi k naší Nově.

„Jsme opravdu nezávislí, ale jsou témata, která se prostě vynechávají,“ shrnuje Joseph téma, které je mu v občasných rozhovorech viditelně nepříjemné. Při návštěvě novinářů běžela na jedné z letištních obrazovek americká přestřelka.

Jde o kanál Josephovy televize, kde možná lidé Konga uvidí jednou i Básníky. „To bych hrozně rád, ale nemám ani vlastní kopii. Teď doufám, že se kolegové ozvou a obnovíme kontakty,“ loučí se Joseph.

Jak Joseph Dielle vypadá, se můžete podívat v dokumentu České televize Na cestě po Kongo-Brazzaville, kde je filmový Mireček od 18:07 pořadu.

Snímek Jak básníci přicházejí o iluze můžete zhlédnout na ČT1 19. ledna od 14:20.

Zdroje: CSFD, iDnes, Dotyk, Blesk

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA