V poslední době můžete zcela běžně narazit na osobu, která si prošla některým z estetických zákroků. Zatímco dříve se „pod kudlu“ vrhaly spíše osoby zralého věku, dneska už to neplatí. Generace Z, čili osoby narozené ve druhé polovině devadesátých let minulého století, neví, co je to život bez sociálních sítí. Ty se staly běžnou součástí jejich života a patří tak mezi ty, kteří se snadno nechají ovlivnit oblíbenými influencery. Takže byť jsou mladí, mohou za sebou mít určité estetické zákroky, jako je například „nafouknutí“ rtů či jiných částí lidského těla, vyhlazování vrásek, odstranění kruhů pod očima a další.
Estetické zákroky může dělat prakticky kdokoliv
A právě zvýšená četnost těchto zákroků a velké množství těch, které se nepovedly, jsou pro Ministerstvo zdravotnictví impulzem k tomu, aby tuto činnost přísněji regulovalo. Neodborně provedené zákroky totiž mohou mít za následek vážné zdravotní potíže, které vedou k dlouhodobým neschopenkám. Lidé namísto toho, aby vypadali mladistvě, mají bolesti, deformovaný obličej, prodřenou kůži, a dokonce hrozí i potíže se zrakem (pakliže jsou estetické zákroky prováděny poblíž oblasti očí).
Jen kožní lékaři či plastičtí chirurgové
Ministerstvo se rozhodně nechce spokojit s tím, že takové estetické zákroky budou provádět jakékoli osoby. A ani to, že se jedná o lékaře, nemusí být směrodatné. Ministerstvo totiž chce, aby estetické zákroky mohli provádět pouze odborníci na slovo vzatí – čili ti, kteří mají specializaci v kožním lékařství či plastické chirurgii. To by mělo minimalizovat nežádoucí potíže, které mohou estetické zákroky způsobit.
Estetická medicína je součástí medicíny
Dosud byly za lékařské zákroky považovány pouze ty, které reagovaly na zdravotní stav člověka. Estetické zákroky jsou dobrovolné, nemají zlepšit zdravotní stav člověka, ale pouze jeho vzhled. A proto s nimi zákon nepočítal jako s běžnou součástí medicíny. To by se ale mělo změnit. Kosmetičky a zdravotní sestry si tak už dále nebudou moci hrát na lékaře, kteří provádí zákroky za účelem zlepšení vzhledu.
Čím dál více stížností
Předseda Společnosti estetické a laserové medicíny Roman Šmucler řekl pro iRozhlas.cz: „Letos už je dvacet stížností, loni jsme jich zdokumentovaných a připravených odeslali k řešení policii nebo krajům asi šedesát.“ Skuteční plastičtí chirurgové se tak musí potýkat s prací, kterou zfušoval někdo jiný. Jsou to jizvy, nerovnosti, ale také bolesti. Osoba, která se svěří do rukou někoho, by si měla ověřit, že k tomu má dotyčný vzdělání. Neriskuje tím totiž jenom svůj vzhled, ale také zdraví.
Databáze odborníků
A aby to pro laickou veřejnost bylo co nejjednodušší, měl by vzniknout seznam odborníků, kteří mohou estetické zákroky provádět. V současné době probíhá novelizace zákona, která říká, že estetické zákroky mohou provádět pouze způsobilí zdravotničtí pracovníci. A tito pracovníci budou muset mít uzavřené pojištění pro případ, že by se objevily zdravotní potíže pacientů.
Zdroje: iRozhlas, NaseZdravotnictvi, Wikipedia