Herec Luděk Kopřiva byl prakticky po celou svou filmovou kariéru mistrem vedlejších, ale výrazných rolí. Diváci si ho pamatují jako choreografa z Básníků, doktora ze Svatby upírů, a hlavně velebného pána z Hoštické trilogie Slunce, seno režiséra Zdeňka Trošky. Byl však tolik zbožný i v civilu?
Na prknech i před kamerou
Narodil se 19. června 1924 v Praze, po Státní konzervatoři a DAMU prošel oblastním souborem v Ostravě, Divadlem J.K. Tyla v Plzni, a nakonec zakotvil v Divadle E.F. Buriana. Po rozpuštění tamního souboru odešel v roce 1991 na odpočinek.
Ve filmu ztvárnil hlavně výrazné vedlejší a obvykle komediální postavy, diváci ho poznali zcela neomylně. Ač znám hlavně z pozdějších kusů, debutoval filmově už v roce 1949 jako natěrač Pepík v osvětovém filmu I andělé ztrácí trpělivost. K pravidelné filmové práci se dostal až později, protože měl dlouho mimopražská angažmá.
Ověřená postava
Po krátkém příběhu FAMU Kouzelná noc a Švankmajerově grotesce Zahrada už ho začali režiséři cíleně vyhledávat. Hrál tak kanovníka Jindřicha v Královském omylu, učitele v Dívce na koštěti, Seidla v Případu pro začínajícího kata nebo velvyslance ve sci-fi komedii Což takhle dát si špenát.
Podobně jako u Stanislava Třísky je tak jeho tvorba průřezem filmové tvorby několika dekád. Národ ho však zná hlavně jako staromódního a lehce poťouchlého faráře v hoštické trilogii. Jeho posledním počinem byl koprodukční scifi propadák Nexus, po němž zanechal dobrovolně herectví a odešel na odpočinek.
Vaše velebnosti
Kopřiva se v roli vesnického pátera zabydlel natolik, že ho lidé i na ulici zdravili „vaše velebnosti“ a oslovoval ho tak i štáb. I vesničané byli přesvědčeni, že je skutečně kněz a jedna z babiček po něm chtěla pokřtít dítě. „Což o to, já vám ho klidně pokřtím, ale bude vám to ho*no platné,“ odvětil tehdy Kopřiva.
Paní se zděsila nad použitým slovníkem, načež jí Kopřiva vysvětlil, že je jen herec v kostýmu, nikoli vysvěcený duchovní. Pak ji poslal do blízkého kostela za skutečným farářem. Role mu ale ušetřila několik problémů. Byl sice vynikající řidič, ale občas se chybička vloudí, takže vjel do protisměru. Když ho spatřil policista, prohlásil jen: „Sodoma Gomora, Velebnosti…jeďte.“
V civilu hříšník
Jako kněz ale sám rozhodně nežil. Byl neustále na lovu opačného pohlaví a dámskou společnost si dovedl náležitě užívat. Velmi miloval svou první manželku Olgu, i tak ji ale pravidelně podváděl. Současně na ni však žárlil a měl i chystat pasti, aby ji přistihl při nevěře.
Ona mu však byla věrná, a nakonec skonala na rakovinu, což herce silně zasáhlo. Protože z manželství nevzešly děti, byl dosti osamocen. V pozdějším věku 73 let ale našel novou lásku, a dokonce se podruhé oženil. Hodně spolu cestovali, vypravil se i do Ameriky. Sám cestování miloval a byl schopen se během 30 minut sbalit a odjet kamkoli.
Dítě a sebevědomí
Právě neúspěch při snaze o dítě byl možným důvodem, proč Kopřiva stále hledal náruče milenek. Oba si totiž dítě velmi přáli a jezdili proto i k moři ve snaze změnit prostředí. Současně si schopností lákat tolik žen nejspíš zvyšoval i vlastní sebevědomí.
Ať si lidé zachovají úsměv
Už během svého života si nechal připravit náhrobek, konkrétně na Vyšehradě. Nepřál si jakýkoli pohřeb, o to méně veřejný, protože nechtěl hnát lidi k slzám. Na poslední chvíli tak změnil i svou poslední vůli, aby si ho lidé nespojovali s čímkoli nešťastným. Zemřel v říjnu 2004 ve věku osmdesáti let.
Film Slunce, seno a pár facek vysílá televize Nova ve čtvrtek večer, repríza je na programu v neděli a v pondělí odpoledne.
Zdroje: CSFD, Dotyk, EcyklopediePraha2, Super