Májky: Proč naši předci zdobili stromy a jak se tento kouzelný zvyk udržel až do dnešních dnů

Májka (aspoň tak se jim dneska většinou říká) je ozdobený kmen stromu. Jde o hlavní prvek jarních oslav tak, jak jsou rozšířeny ve většině Evropy. Data oslav bývají různá, většinou 30. duben či 1. květen, případně svatého Jiří a další dny. Jaký mají májky vlastně význam a jakým vývojem procházely?

REKLAMA

Zlatá ratolest

Britský antropolog Sir James George Frazer, autor klasické studie Zlatá ratolest, viděl účel máje v přenesení lesního ducha do vesnice. To mělo všem obyvatelům zajistit požehnání a štěstí. Květy a listí se často objevují také na oděvech účastníků. Zvláštní postavou je samotná Královna máje (v Anglii) nebo slovinský Zelený Jurij. Někde jsou dokonce oba, tedy král a královna máje. Ztělesňují ducha rostlina příchozího jara.

Májky a dívky

Velké máje vztyčují chlapci ve vesnicích na veřejných místech, menší pak před domy děvčat. Paralely se dají najít už u starých Etrusků nebo Římanů, kteří si zdobili stromy před svými příbytky. Stromy měly mít totiž obecně kouzelnou moc, v první řadě chránily před zlem v jakékoli podobě.

Zelený strom je navíc univerzálním symbolem života, plodnosti a dobré úrody. Ze stejného důvodu se mladé vrbové proutí používá na velikonoční pomlázku a termín je ze slova „pomladit“.

Výklady májky

První verze je spojena s filipojakubskou nocí a tradičními slety čarodějnic, které v ní mají největší sílu. Postavení ozdobeného stromu mělo před temnými silami chránit konkrétní dům. Z Německa známe legendu se svatou Valburgou.

Když lidé pochybovali o její poctivosti, zbavila se pomluv tak, že do země zapíchla dřevěnou hůl. Ta prvního květnového dne rozkvetla na důkaz její pravdy. Právě na její počest pak začali lidé vztyčovat máje a menší májky.

První zmínky

Prokazatelně se stavěly už ve středověku, první písemný záznam je z roku 1422. Zamilovaný hoch tehdy vztyčil stromek před domem své vyvolené. Ano, nakonec skončili před oltářem. Typicky břízky vztyčované zcela individuálně byly brány coby vyznání lásky, případně rovnou zasnoubení.

Ve venkovském prostředí přetrval zvyk až do současnosti. Udržel se s ním i velmi trefný popěvek: „Kde je máj, tam je dívka na vydaj!“ Tedy kde je stromek, tam je dívka na vdávání.

Vztyčená májka v roce 1915, FOTO: ÖNB, Public domain, via Wikimedia Commons

Velké kolektivní májky

Ještě silnější je tradice velkých májí na náměstích, u kostelů nebo před hostinci. Tohoto úkolu se vždycky ujímají mladí svobodní kluci. Začalo to výpravou do lesa na pokácení vhodného stromu. Ten pak zbavili kůry a větví, což má dva významy. Zaprvé kmen lépe vypadá, zadruhé se pod kůrou mohli schovávat zlí duchové.

Očištění kmenu ho tak zbavilo veškerých neduhů. Jehličí zůstalo jen na vršku, kam se přidaly pentle a další ozdoby. O ty se postarala zase děvčata. Mnohde se na vrcholu májky ocitla i láhev vína nebo kořalky, která klukům sloužila jako test zdatnosti a odvahy.

Popíjení, hlídka a krádeže

Májka byla vždy chloubou vesnice, při stavění se popíjelo a namlouvalo. Přes noc pak museli kluci májku hlídat, aby ji někdo ze sousedních vesnic nepokácel a neukradl. Pokud se to podařilo, byla to pro ves velká ostuda. Podle pravidel ji bylo nutné hlídat první tři noci, pak už se májky nekradly. Porušení zvyku bylo bráno jako velké vandalství.

Velké máje se kácejí měsíc po slavnostech, což je opět spojeno s hodováním. Někdy jsou i vtipně vydraženy. Výtěžek připadá jejím stavitelům a obvykle padne v první hospodě.

Zdroje: Wikipedia, EuroZpravy, Stips, MuzeumTurnov, DatabazeKnih

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA