Může se ovoce jíst jen ráno? Gastroenterolog vyvrací zažité mýty

Je opravdu ráno jediným správným časem na konzumaci ovoce? A co známé pravidlo, že by se nemělo jíst večer? Podívali jsme se na nejrozšířenější mýty o ovoci. Výsledky vás možná překvapí!

REKLAMA

Ovoce a lačný žaludek: Pravda, nebo fáma?

Oblíbená rada mnoha výživových guru tvrdí, že ovoce by se mělo jíst jen na lačný žaludek. Tato teorie vychází z přesvědčení, že společně s jinými potravinami zpomaluje trávení a údajně způsobuje kvašení nebo hnilobu jídla v žaludku. Gastroenterolog Ladislav Kužela ale říká, že jde o naprostý nesmysl.

„I když vláknina z ovoce může mírně zpomalit vyprazdňování žaludku, je to vlastně prospěšné. Pocit sytosti tak vydrží déle,“ vysvětluje odborník. Studie potvrzují, že i když se rychlost trávení zpomalí, žaludeční kyseliny brání růstu bakterií, které by mohly způsobit fermentaci. Naopak, toto přirozené zpomalení pomáhá tělu lépe vstřebat živiny.

Ráno je pro ovoce ten „správný“ čas? Mýtus bez důkazů

Některé zdroje tvrdí, že ráno je ideální doba pro konzumaci ovoce, protože „probudí“ trávení a nastartuje metabolismus. Ladislav Kužela vysvětluje, proč je tato představa nesmyslná: „Trávicí systém je připraven pracovat kdykoli, jakmile přijde jídlo do kontaktu s vaším jazykem.“

Zvýšení hladiny cukru v krvi po jídle je normální reakce na sacharidy, která nezávisí na denní době. Žádný důkaz nepodporuje myšlenku, že ovoce konzumované ráno má větší přínos než ve zbytku dne. Metabolismus je totiž aktivní nepřetržitě, a ne jen po ránu.

Je ovoce po obědě tabu? Rozum říká opak

Pravidlo, že ovoce po 14. hodině způsobuje přibírání, má kořeny v dietních doporučeních, která postrádají vědecký základ. Tento mýtus vychází z obavy, že večer tělo nestihne zpracovat cukry a ty se uloží jako tuk. Podle Kužely je ale pravda úplně jinde.

„Vaše tělo nepřepíná na režim ukládání tuků, když jdete spát. I během spánku spaluje kalorie, ačkoliv pomaleji,“ vysvětluje gastroenterolog. Naopak výzkumy ukazují, že lidé, kteří pravidelně jedí ovoce a zeleninu, mají menší tendenci přibírat. Omezením ovoce v odpoledních hodinách si tak zbytečně odepřete zdravou a nízkokalorickou svačinu.

Diabetici a ovoce: Jak je to správně?

Pro lidi s cukrovkou existují speciální doporučení, která ale nepotvrzují mýtus, že ovoce je nutné jíst samostatně. Podle Kužely je ideální konzumovat ovoce společně s bílkovinami, vlákninou nebo zdravými tuky. „To pomůže zpomalit vstřebávání cukru do krve a hladina glukózy se nezvýší tak rychle,“ radí odborník.

Výběr ovoce je také důležitý. Lidé s cukrovkou by měli preferovat druhy s nízkým glykemickým indexem, jako jsou bobulové ovoce, jablka nebo citrusy. Naopak melouny, ananas a sušené ovoce zvyšují cukr v krvi rychleji, a proto by měly být konzumovány jen výjimečně. Kombinace ovoce s jinými potravinami však přináší nejen stabilnější cukry, ale i delší pocit sytosti.

Zdroje: Kuzela, Pluska, Ladislav Kužela, Healthline, PMC, ResearchGate

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Petr Vysloužil
Petr Vysloužil
Nadšený pisálek webových plátků. Moje články jsou především mixem vášně pro kinematografii, fascinace celebritami a radosti ze zdravého životního stylu.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA