Mobilní telefon prošel od dob příchodu prvních těžkých „cihel“ obrovským vývojem. S tím je ovšem spojeno i několik změn v chování baterií, protože i jejich technologie se mění. V době, kdy byly baterie samostatným dílem, panovaly trochu jiné okolnosti.
Formátování a cykly
Starší mobily bez ohledu na značku měly samostatný kryt a tím pádem i baterii. Když jste si pořídili nový telefon, bylo nutné ji tzv. zformátovat, tedy několikrát kompletně vybít a nabít. Hodně lidí si ale tento přístup zachovalo dodnes, ačkoli dnešním bateriím škodí.
Lithiové baterie ukládají elektřinu v tzv. cyklech. Nová jich má cca 1 500 – 2 000, kdy každé kompletní nabití nebo vybití znamená 1 cyklus. Po jejich vypotřebování nedojde okamžitě ke znehodnocení, kapacita ale začne klesat. Pomaleji se nabíjí a mnohem rychleji vybíjí.
Nikdy naplno a nikdy na nulu
Poměrně velká skupina uživatelů má ve zvyku telefon téměř vybít a pak ho nechat přes noc v nabíječce. Případně ho automaticky dávají nabít, když jdou večer spát, a ráno ho odpojí. Je to ovšem z dlouhodobého hlediska chybný přístup, který baterii neprospívá.
Pro co nejdelší životnost baterie je ideální udržovat ji nabitou někde mezi 30–80 % kapacity. Tím silně omezíte úbytek cyklů a prodloužíte její celkovou životnost. Hodí se to také proto, že dnešní modely mají většinou baterii integrovanou. Její výměna je náročná, vyžaduje servisní zásah, někdy není možná vůbec. Pak vám kolikrát nezbyde než si kvůli baterii koupit nový přístroj.
Co to noční nabíjení?
Nabíjení telefonu přes noc na nočním stolku není třeba se obávat. Tedy aspoň ne stran požáru, vyhození pojistek nebo jiných katastrofických scénářů. V tomto ohledu jsou rizikové jen podezřele levné přístroje pofidérních značek prodávané někde pod rukou.
Jinak v sobě mají moderní telefony (stejně jako elektronika obecně) dostatek pojistek, které brání katastrofám. Stejně tak odpojí telefony příkon, když baterie dosáhne 100 %. Jak ale vyplývá z výše uvedených skutečností, není takový postup dobrý pro dlouhodobou výdrž baterie.
Co to běží na pozadí?
Dost často se můžete setkat s problémem příliš rychlého vybíjení, když jste ráno telefon odpojili z kabelu. V takovém případě je na místě revize aplikací a hlavně toho, co běží na pozadí. Máme totiž sklony všechny aplikace jen minimalizovat, až zůstává v pozadí doslovný vějíř aktivních karet, které si odsávají energii.
To se stává hlavně při hledání nových aplikací pro konkrétní funkce, kdy zkoušíte například více diářů. Zůstanete nakonec u jednoho, ale neodstraníte ani pořádně nevypnete předchozí aplikace.
Viry a spyware
Pokud ani pečlivá revize a pravidelné vypínání zbytných procesů nepomůže, je na místě projetí kvalitním antivirem. Něco vám totiž asi dělá v telefonu neplechu a je to schované pěkně v koutku.
Pozor, zvlášť tady se vyplatí i investovat do prověřené aplikace a nenechat se zlákat podezřele výhodnými reklamami a „zaručenými“ antiviry zdarma. Polovina jich může skrývat větší riziko, než jaké se snažíte odstranit.
Zdroje: AndroidAuthority, TechAdvisor, TextMagic, AjcBattery