Naše památky UNESCO část druhá: První chmelařská krajina vůbec a jediná židovská památka kromě Jeruzaléma

V České republice se nachází celkem sedmnáct památek, které jsou zapsány na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Již jsme si představili prvních osm. Nyní se podíváme na druhou část, tedy zbylých devět, které jsou zapsány na seznamu také. První část památek najdete v tomto článku.

REKLAMA

Litomyšl – Zámek a zámecký park

Renesanční zámek spolu se svým parkem se zapsaly na Seznam UNESCO v roce 1999. Zámek se na tento seznam dostal především díky svému dochovanému vzhledu a sgrafitové výzdobě. Zajímavostí je, že se prý ani jedna malba neopakuje. V přízemí zámku se dochovalo jedno z pěti klasicistních divadel v Evropě. Toto divadlo bylo využito v osmdesátých letech filmařem Milošem Formanem během natáčení snímku Amadeus.

Olomouc – Sloup Nejsvětější Trojice

Tato stavba se dostala na Seznam kulturního dědictví UNESCO v roce 2000. Jedná se o nejvyšší stavbu svého druhu v České republice. Má celkem 32 metrů a jeho součástí je i malá kaplička. Sloup byl posvěcen za přítomnosti Marie Terezie roku 1754. Momentálně však Sloup prochází rekonstrukcí, která by měla trvat do konce roku 2026.

Brno – Vila Tugendhat

Jedná se o vůbec první objekt moderní architektury v České republice a čtvrtý na světě, který byl zapsán na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Vila se tam zapsala roku 2001, a to především díky svému dochovanému exteriéru i interiéru a nadčasovosti. Tato vila byla v letech 1929 až 1930 postavena pro manžele Tungendhatovi.

Vila společně se zahradou prošla mezi roky 2010 až 2012 rekonstrukcí, která ji opět dokázala dostat do její původní podoby z roku 1930. Tento objekt je zpřístupněn veřejnosti, a pokud máte cestu do Brna, neváhejte pořídit lístky a jít se pokochat moderní architekturou zasazenou v přírodě. Lístky je však třeba kupovat z velkým předstihem, a to kvůli popularitě.

Třebíč – Židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa

Třebíč se dostala na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO v roce 2003. Bazilika sv. Prokopa dostala svou nynější podobu i název až kolem 18. století, před tím to byl kostel, který byl zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie. K nejcennějším částem baziliky patří především krypta s původní výdřevou stropu.

Židovská čtvrť v Třebíči má připomínat soužití křesťanů a židů v dřívějších dobách. Obsahuje až 120 obytných domů, včetně radnice, školy i rabinátu. Mimo jiné se zde nachází také židovský hřbitov společně s obřadní síní z roku 1903, kde se dodnes mohou pořádat pohřby dle starých židovských tradic. Zajímavostí je, že tato Židovská čtvrť je jedinou židovskou památkou, kromě Jeruzalému, která je na Seznam UNESCO zapsána.

Kladruby nad Labem – Krajina pro chov koní

V roce 2019 byl hřebčín s jeho krajinou zapsán na Seznam UNESCO. Zdejší hřebčín je jeden z nejstarších na světě. Ve zrekonstruovaném areálu hřebčína můžete navštívit zámek, stáje či rozhlednu. Naleznete zde i muzeum chovu kladrubských koní. Mimo klasické návštěvní okruhy můžete navštívit například jednu z několika slavnostních akcí, které se zde pořádají.

Krušnohoří – hornický region Erzgebirge/Krušnohoří

Společně s Kladruby se i Krušnohoří dostalo na Seznam kulturního dědictví UNESCO také v roce 2019. Jedná se o unikátní hornickou krajinu, která uchovává památky nejen nadzemí, ale také v podzemí. Tato krajina vznikla po několika staletích těžby a poukazuje na důležitost těžby, jak na české, tak německé straně pohoří, pro vývoj hutnictví i hutnictví po celém světě. Na české straně najdete hornické krajiny Jáchymov, Boží dar, Abertamy, Horní Blatná, Mědník, Rudá věž smrti a Krupka.

Lázeňský trojúhelník – slavná lázeňská města Evropy

V roce 2021 se na Seznam UNESCO dostaly tři naše lázeňská města. Jedná se o Františkovy lázně, které patří mezi nejstarší slatinné lázně na světě, Karlovy Vary a Mariánské lázně. V každém tomto městě naleznete nádherné kolonády, promenády, léčivé prameny a parky. Tyto města jsou vystavěna kolem léčivých zdrojů, které mají vytvářet prostředí, kde je možné regenerovat tělo i mysl.

Jizerskohorské bučiny

Jizerskohorské bučiny se staly vůbec první přírodní památkou v České republice, která byla zapsána na Seznam památek UNESCO, a to v roce 2021. Kvůli těžko dostupnému prostředí zde nebylo možné těžit, a tak se zde bučiny mohly vyvíjet bez zasahování člověka.

Žatec – krajina žateckého chmele

Poslední a nejnovější přídavek na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO je Žatec a jeho krajina. Na seznam byl zapsán loni, tedy v roce 2023. Žatec je proslulý především pro svůj chmel. Zmínky o zdejších chmelnicích sahají až do 14. století. Je to první chmelařská krajina na Seznamu UNESCO vůbec. Druhá část zapsané památky je historické centrum Žatce a jeho průmyslová čtvrť z 19. století.

Už jste některé navštívili? A které místo Vás zaujalo a navštívíte jej?

Zdroj: unesco-czech.cz, kudyznudy.cz

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Veronika Hyková
Veronika Hyková
Jsem velký fanoušek filmů a seriálů🍿, ale nepohrdnu ani dobrou knížkou📚 Ráda výletuji po České republice a poznávám krásná místa naší země🌏 Psaní mě bavilo již od útlého věku a ráda bych se v něm co nejvíce rozvíjela🖋️

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA