Plochá Země a údajné spiknutí elit: Jde jen o vtipný bizár, nebo něco nebezpečného? Aneb jak funguje moderní konspirace

Pokud ve volném čase korzujete po různých sociálních skupinách a sítích, dost možná už jste v posledních letech narazili i na ně. Tzv. plochozemce nebo v angličtině flatearthers. Jde o skupinu lidí odmítajících tisíce let vědeckého pokroku a zarytě tvrdících, že naše planeta Země je ve skutečnosti placka.

REKLAMA

Spiknutí celého světa

Tato „pravda“ má být utajována před celým světem a o reálné podobě planety tak ví jen malá skupinka vyvolených elit, například Elon Musk. Veškerá videa, záznamy ze satelitů nebo fotky Zeměkoule jsou podvod, uměle vytvořené a veškeré experimenty dokazující zakřivení podle plochozemců nedávají smysl. Případně byly provedeny vědci systému, takže se jim stejně nedá věřit.

Zase ta stejná písnička

Jestli máte pocit, že jste některé prvky zmíněné v předchozích odstavcích už kdysi někde zachytili, máte pravdu. Elity, utajená pravda, všichni jsou podplacení, systém nás zotročuje. Klasické mantry konspiračních teoretiků, na které se pak jen navléká jiný obsah. Tentokrát to, že z utajování pravého tvaru planety by někdo ohromně prosperoval.

Představa plochozemců, FOTO: Towarzysz Przewodniczący, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Jak by to tedy mělo vypadat?

Už tady se ovšem zjevuje základní problém. Zatímco astrofyzika má zcela jasno a pracuje ve shodě, najdete hned několik verzí ploché Země. Jedna je čtvercová, druhá kulatá a autoři každé z nich samozřejmě neuznávají tu druhou. Někdy zůstává slunce nad diskem, jindy rotuje po jeho obvodu a občas má i zajít dolů. A tím to nekončí.

Předvědecký model

Ano, lidé kdysi věřili, že je Země plochá. Jednoduše proto, že měli k dispozici jen vlastní zrak a kolem sebe denně viděli rovné planiny. Proto máme nákresy tohoto typu ze všech koutů světa, protože národy po celém světě začaly v nějakém momentě pátrat po povaze světa, který je obklopuje.

Ve starém Egyptě a Mezopotámii popisovali zemi jako disk plující v nekonečném oceánu. Irácká tabulka z doby 1000 let před Kristem ukazuje Babylon v centru plochého disku. V norské kosmologii byla Země placka obklopená oceánem se stromem světa uprostřed. S přibývajícím poznáním a vývojem vědeckých metod a přístrojů byly tyto verze odsouzeny k zániku.

Dnešní plochozemci pak berou Antarktidu jako prstenec ledové stěny, která má jít kolem celého disku. Za ní se podle některých verzí mají nacházet další kontinenty, národy, oceány. Jsme zkrátka jen jedno místečko v něčem mnohem větším.

Co odporuje, je součást spiknutí

Dalo by se namítnout, že vyvrátit dnes plochou Zemi a přesvědčit její zastánce o opaku musí být hrozně jednoduché. Prostě provést experiment, ukázat několik propočtů, zmínit příliv, odliv, loď mizející za horizontem a je to, ne?

No, není. Tady přichází největší háček celého fenoménu. Plochozemci totiž podléhají tzv. kognitivní disonanci neboli poznávacímu nesouladu. Výsledkem je to, že cokoli, co odporuje jejich konspiračnímu vidění světa, je součástí oné konspirace a tudíž podvod. A čím víc se je kdokoli snaží přesvědčit, tím víc se do této myšlenkové spirály zavrtávají.

Proč to dělat jednoduše

Zajímavé je, že zatímco normální výklad kulaté planety vysvětluje všechny nás obklopující jevy velice jednoduše (a tak, že se vzájemně doplňují), plochozemci vytváří neuvěřitelně krkolomné a komplikované konstrukce, které si navíc navzájem odporují. A pokud se jim na sociálních sítích odvážíte položit nějakou jednoduchou otázku, následují urážky, ban, mlčení nebo posměch.

Zábava nebo možné riziko?

Zatím to celé vypadá jako neškodná skupinka lidí, kteří se předvádí na sociálních sítích. Nebezpečným podhoubím celého problému je však nedůvěra ve vědecké poznání jako takové. Plochá Země se už bohužel z online luhů a hájů dostala například i do politiky.

V květnu 2024 přišel totiž kolega slovenské ministryně kultury Martiny Šimkovičové Lukáš Machala s tvrzením, že Země by nemusela být kulatá. Že její tvar vlastně není jasně dokázán. Důkazem je podle něj například to, že na Antarktidu lze cestovat jen se speciálním povolením a že NASA vyrábí fotky v počítači.

Zdroje: Deník, LiveScience, Britannica

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA