Filmová adaptace dění a života kolem kontroverzního podnikatele Františka Mrázka byla jen otázkou času. Jako v mnoha jiných případech však nejde o doslovný „životopis“, ale uměleckou licenci stojící na reálných základech. Co z životopisného dramatu s Ondřejem Vetchým v hlavní roli tedy vychází ze skutečnosti a kde scenáristé v případě Františka Mrázka popustili uzdu?
Spory před premiérou
Je to paradoxní situace, kde mají všechny snahy všech stran i trochu jiný účinek, než dotyční očekávali. Když měl jít totiž Příběh kmotra do kin, ozvala se rodina Františka Mrázka i s advokátem. Žádala jasné upozornění, že „se nejedná o pravdivý příběh Františka Mrázka, ale o fikci“.
Dalším problémem bylo pojmenování hlavní postavy Vedral. Krom toho, že je všem jasné, o koho se má jednat, je Mrázek vylíčen prakticky jako masový vrah. Jméno Vedral je navíc jeho přezdívka, pod kterou byl veden u policie. Výsledek je ovšem podobný jako když se katolická církev ohradila proti románu Šifra Mistra Leonarda. Lepší marketing si autor nemohl přát.
Zátah na veksláky
Vedral stojí v soudní síni s dalšími veksláky, všichni jsou souzeni za nelegální obchodování. Jako jediný vyvázne s podmínkou, což se opravdu stalo. V polovině 80. let provedla policie velkou “šťáru” s krycím názvem Skupina. Všichni dostali roky „natvrdo“, jen Mrázek podmínku a mohl pokračovat.

Dlaždice ze hřbitovů
Prodávání hřbitovních kamenů vypadá jako přehnaná fikce a námět možná na hororovou komedii. Dle policejních spisů se však Mrázek na tomto byznysu podílel, i když nebyl hlavní figurou. Do podniku byli ovšem zapojení jak funkcionáři z KSČ, tak i vysocí činitelé samotné židovské obce. Ani použití v dlažbě není přehnané. Týkalo se však několika chodníků a šlo o podezření z 90. let.
Miliardy z bank
Památným záběrem je počítání bankovek z podvodných úvěrů. Tímto Mrázek celkem proslul a v letech 1991-1994 opravdu vytáhl z bank víc jak miliardu. Vtipné je na tom použití počítačky bankovek, při pohledu na ni mu nasazený bílý kůň raději vrátí svazek peněz, které si chtěl nechat. Tato kauza skončila před soudem až po Mrázkově smrti.
První vražda
Zabiják Zahrádka (Filip Kaňkovský) popraví novináře Smetanu. Scéna je téměř pravdivá, včetně místa a provedení, došlo k ní v roce 1992. Nebyl to ale novinář, šlo o opraváře televizorů Václava Dvořáka. Ten byl pro několik novinářů zdrojem informací díky své spolupráci s StB.
Doktorát z Plzně
Tvůrci se snažili maximálně držet jen postavy Mrázka, jeho rodinu zobrazovali fiktivně. Prakticky všichni rodinní příslušníci jsou tak zobrazování jinak, než jací byli ve skutečnosti. Oslava titulu JUDr. je však reálná. Mrázkova dcera i syn titul opravdu získali. Jen o něj přišli v roce 2011, kdy vypukla aféra se samotnou školou.
Mrázkova smrt
Osud Františka Mrázka je notoricky znám, nešlo tedy vlastně postupovat jinak. Vše souhlasí, změnilo se jen místo a atmosféra. Ve skutečnosti totiž Mrázek zásah nečekal, Vetchý očekává zásah a je střelen v momentě, kdy se na vlastním fotbalovém hřišti dotkne sochy.
Zdroje: iDnes, Wikipedia, CSFD