Snad každý z nás by si přál dožít se vysokého věku. Délka našeho života se odvíjí ale hned od několika faktorů. Zásadní roli v tom hraje genetika, naše životospráva nebo náš způsob života. Podle vědců zabývajících se dlouhověkostí existuje několik ukazatelů, které vám mohou napovědět, zda se dožijete (nebo ne) vysokého věku. Roli hraje i věk vašich rodičů nebo to, zda čtete. Jaké další signály to jsou a jakou hrají roli?
Jak dlouho žili rodiče?
Svoji roli v tom, jak dlouho budete žít, mohou mít i geny. Vědci z University of Exeter Medical School totiž došli k závěru, že délka života rodičů vypovídá o tom, jak to bude s délkou života jejich dětí. Pokud se tedy vaši rodiče dožili vyššího věku (více jak sedmdesáti let), máte až o sedmnáct procent vyšší předpoklady k tomu, že se tohoto věku dožijete i vy. V případě, že rodiče překročili devadesátku, zvedá se šance na „přežití“ sedmdesátky dokonce až o 68 %.
Jak rychle chodíte?
Podle studie provedené na univerzitě v Pittsburghu může být znakem dlouhověkosti také rychlost vaší chůze. Pokud je vaše chůze svižná (v běžném tempu ujdete minimálně metr za sekundu), budete žít mnohem déle nežli lidé, kteří se během chůze “loudají”. Autoři studie jsou toho názoru, že je rychlost chůze ukazatelem zdravotního stavu každého jedince.
Takže se během chůze neloudejte. Snažte se být ve svém životě celkově více aktivní, pravidelný pohyb dokáže zázraky.
Kolik máte na kontě?
Absolutně to nesouvisí se zdravotními předpoklady. Nicméně vědci tvrdí, že pokud má člověk určitou finanční zabezpečenost, tak i tím se může délka jeho života prodloužit. Má to, co dočinění s tím, že nepodléhá tolik stresu, který může délku života výrazně zkrátit. Sice se všeobecně říká, že “štěstí za peníze nekoupíš”, ale samozřejmě platí, že čím lepší je naše finanční situace, tím lehčeji se nám žije.

Čtete?
Podle výzkumu provedeného na cca 4 000 lidech vyšlo najevo, že každý, kdo čte denně alespoň třicet minut, bude žít v průměru o dva roky déle než ten, kdo nepřečte nic. I to může být dostatečně silný důvod, proč si každý den něco přečíst, nemyslíte?
5 návyků, kterými můžete podpořit dlouhověkost
Nikdo nevíme, kdy přijde náš poslední den a každý to máme v kartě osudu nějak napsáno. Nicméně existuje několik zdravých životních návyků, se kterými můžete pozitivně ovlivnit délku svého života. Budete-li se jimi řídit, rozhodně nic nezkazíte. Ba spíše naopak.

- Zdravá strava – vyvážená a pestrá strava složená z kvalitních surovin a plná prospěšných látek, jako jsou zdravé tuky a důležité antioxidanty.
- Kvalitní spánek – dopřát svému tělu minimálně 7 hodin denně může udělat hodně, nedostatek odpočinku je spojen s celou řadou zdravotních problémů.
- Pravidelný pohyb – lidé, kteří se během života aktivně hýbou a dodržují v pohybu nějakou pravidelnost, jsou na tom logicky mnohem lépe nežli ti, co nedělají nic.
- Pozitivní myšlení – zbytečně se nestresovat, snažit se brát život pozitivně, nevystavovat se negativním myšlenkám a dělat věci, které nás v životě baví.
- Přátelské vztahy – udržování přátelských vztahů a emocionální podpory blízkých se ukazuje jako důležitý faktor pro zachování kognitivních funkcí mozku.
Zdroje: telegraph.co, livescience.com, Moje zdraví, metro.co.uk, theguardian.com