Podle Starého zákona byla dvě města v údolí Jordánu zničena ohněm a sírou jako Boží trest za hříšný život jejich obyvatel. Archeologické nálezy naznačují, že za zkázou legendárních Sodomy a Gomory mohl stát dopad meteoritu. Tato „města hříchu“ se stala symbolem neřesti a nemorálnosti, přičemž nejznámější příběh o jejich zániku pochází z První knihy Mojžíšovy, kde jsou zachyceny poslední okamžiky jejich obyvatel.
Města hříchu
V 19. kapitole První knihy Mojžíšovy jsou Sodoma a Gomora popsána jako bohatá města proslulá pýchou, bezbožností a zkaženými mravy. Hospodin, rozhněvaný jejich nemorálním chováním, se rozhodl města zničit. I když Abraham vyjednával a snažil se zachránit spravedlivé, nakonec byla města pohlcena ohněm a sírou. Zkázu přežili jen Lot a jeho žena, která se při útěku ohlédla, čímž porušila Boží příkaz a zkameněla.
Zkáza z vesmíru
Kolem roku 1600 př. n. l. došlo k přírodní katastrofě, která v jediném okamžiku zničila kdysi prosperující město Tall el-Hammam a učinila tuto oblast neobyvatelnou na více než šest století.
Tato událost vyvolala spekulace, že právě toto místo by mohlo být inspirací pro biblický příběh o Sodomě a Gomoře. Vykopávky, které začaly v roce 2005, přinesly nová odhalení o zániku města a jeho obyvatel.
Domněnka o pádu asteroidu
Nedávný výzkum publikovaný v časopise Nature se zaměřil na analýzu vrstev půdy a vyloučil tavení hornin bleskem, což vedlo vědce k domněnce, že za katastrofou stál impakt mimozemského tělesa. Vzorky obsahu měly roztavené vzácné kovy a šokovaný křemen, což naznačuje extrémní tlak a teplotu. Zásah měl být tisíckrát silnější než atomová bomba v Hirošimě.
Žhavější než sopka
Vrstva sutin naznačuje, že síla, která zničila město, byla ohromná. Archeologové odhalili, že se na jednom místě městské hradby zhroutily a čtyřpatrový palác, patrně nejvýznamnější stavba, lehl popelem. Úlomky kostí ukazují, že síla destrukce byla devastující. Teplota, která při této události překročila dva tisíce stupňů, nedokáže vzniknout ani při sopečném výbuchu.
Jako tisíc Hirošim
Odborníci dospěli k závěru, že za zkázu měst může být odpovědný ničivý dopad z vesmíru, podpořený nálezy roztavených kovů jako zlato, platina a iridium, které se na Zemi vyskytují vzácně, ale jsou běžné v meteoritech. Analýza nánosů odhalila miniaturní částice odpařeného železa a písku, které vznikly pouze při teplotách přes 1 590 °C. Síla výbuchu tak tisíckrát překonala účinky jaderné bomby svržené na Hirošimu.
Šest set let obnovy
Záhadou zůstává, proč se život na místě neobnovil více než šest století. Jedním z vysvětlení je, že Mrtvé moře se vylilo a zasáhlo okolní oblasti slanou vodou, což proměnilo půdu v neúrodnou pustinu.
Zdroje: Nature, Forbes, Stoplusjednicka