Vědci v Africe objevili larvy, které požírají plasty

Zní to jako sci-fi, ale vědci nedávno objevili mezi larvami hmyzu přirozené „požírače plastů“. Ti dokážou rozkládat obtížně recyklovatelný polystyren. V Africe by tyto larvy mohly být nejen ekologickým řešením, ale také neobvyklou potravinou.

REKLAMA

Polystyren: ekologická noční můra

Polystyren je jedním z nejčastěji používaných plastů. Najdete ho v obalech na potraviny, průmyslových výrobcích i elektronice. Problémem však je jeho extrémní odolnost vůči rozkladu. Recyklační procesy, které ho dokážou zpracovat, jsou drahé, neefektivní a často produkují další škodlivé látky.

Zatímco globální plasty zaplavují oceány a půdu, v Africe je situace ještě složitější. Kromě vysokého dovozu plastů čelí kontinent nedostatku recyklačních zařízení. Plasty tak často končí na skládkách nebo v přírodě, kde se rozkládají stovky let. Právě proto vědci pátrají po inovativních a ekologických řešeních – a africké larvy moučného červa mohou být klíčem.

Hmyzí požírači plastů

Vědecký tým z Mezinárodního centra pro fyziologii a ekologii hmyzu odhalil, že larvy moučného červa dokážou díky speciálním bakteriím ve střevech rozkládat polystyren. Larvy během experimentů přežívaly na různých dietách: pouze na polystyrenu, otrubách nebo jejich kombinaci. Nejlepších výsledků dosáhly na smíšené dietě, kdy dokázaly rozložit až 11,7 % z celkového množství plastu během měsíce.

Klíčem k jejich úspěchu jsou bakterie jako Kluyvera, Klebsiella a Lactococcus. Ty produkují enzymy schopné štěpit plastové polymery na jednodušší sloučeniny. Larvy navíc získávají z polystyrenu základní živiny, jako uhlík a vodík, které jim poskytují energii. Tento objev otevírá nové možnosti nejen pro biologickou recyklaci plastů, ale i pro výzkum přírodních mikrobiálních procesů.

Blok polystyrenu před krmením (A), blok polystyrenu po 30 dnech krmení, kdy je na spotřebě polystyrenu (PS) patrné vytvoření děr a tunelů (B), larvy moučného červa krmené kombinací polystyrenu a otrub (C), larvy moučného červa krmené výhradně polystyrenem (D). FOTO: Fathiya M. Khamis / distr. Scientific Reports (Sci Rep) ISSN 2045-2322 (online)

Jak larvy mění svět recyklace plastů

Výzkum odhalil, že larvy sice mohou přežít jen díky konzumaci polystyrenu, ale bez výživné stravy nejsou tak efektivní. Kombinace plastů a otrub však vytváří podmínky, kdy bakterie ve střevech aktivněji pracují na rozkladu plastu. Tyto bakterie zároveň mění své složení podle diety hmyzu, což naznačuje, že jde o dynamický a adaptabilní proces.

Namísto vypouštění tisíců hmyzích jedlíků na skládky plánují vědci izolovat enzymy produkované těmito bakteriemi a využít je průmyslově. To znamená, že místo plošného nasazení hmyzu by enzymy mohly být využity ve speciálních továrnách nebo na recyklačních linkách, kde by zpracovávaly plast efektivněji a ekologičtěji než současné technologie.

Africké řešení pro africký problém

Unikátnost tohoto objevu spočívá v tom, že se zaměřuje na druhy původní v Africe, což je klíčové pro řešení místních problémů s odpady. Polystyren, který se běžně vyskytuje na skládkách po celém kontinentu, by mohl být díky tomuto hmyzu konečně efektivně zpracován.

Vědci navíc plánují další výzkum zaměřený na genetiku a přesné enzymy, které stojí za tímto fascinujícím procesem. Pokud by se podařilo tyto enzymy produkovat ve velkém, mohlo by to znamenat revoluci v recyklaci plastů nejen v Africe, ale i globálně. Larvy, které jedí plast, tak nejsou jen zajímavostí pro biologické laboratoře, ale potenciálním řešením jednoho z největších environmentálních problémů současnosti.

Zdroje: Nature, ScienceAlert

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Petr Vysloužil
Petr Vysloužil
Nadšený pisálek webových plátků. Moje články jsou především mixem vášně pro kinematografii, fascinace celebritami a radosti ze zdravého životního stylu.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA