Vědec z NASA se vysmál lžím Elona Muska o plánovaném letu na Mars: Nestane se to. Ani omylem

Elon Musk si rád hraje na vizionáře, ale tentokrát tvrdě narazil kvůli jeho megalomanským prohlášením o brzkém letu na Mars. Ta nedávno schytala studenou sprchu přímo od vědecké komunity. Poradce NASA a astrofyzik Paul M. Sutter totiž veřejně zpochybnil nejen termíny, ale i samotnou uskutečnitelnost celé mise. A rozhodně si nebral servítky.

REKLAMA

NASA varuje před technickými pohádkami

Elon Musk tvrdí, že jeho společnost SpaceX pošle první lidi na Mars už v letech 2026 až 2028. Jenže podle Suttera se jedná o čirou iluzi. „To je jako plánovat vyrazt si na víkendové kempování, když nemáte stan a vaše auto je v servisu a navíc právě explodovalo,“ řekl v komentáři pro Scientific American. A má pro to pádné důvody.

Především – technologie pro bezpečný let na Mars včetně doplňování paliva na oběžné dráze jednoduše neexistují. Starship by potřeboval 10 až 20 podpůrných misí, jen aby se naplnila jeho nádrž. A zatím jsme nedokázali spolehlivě dotankovat ani obyčejný satelit. K tomu připočtěme dlouhé lety, obrovské náklady a neprobádaná rizika – a najednou se sen o rudé planetě mění v noční můru.

Mars podle Muska: svobodná planeta bez vlád a pravidel

Musk ovšem nemluví jen o letech na Mars, ale o rovnou celé kolonii. A navrch ještě tvrdí, že Mars bude svobodnou planetou, nezávislou na pozemských zákonech. Zmínil to i v podmínkách služby Starlink. Snová anarchie? Spíš recept na mezinárodní průšvih.

Podle odborníků, včetně autorů textu na webu The Bulletin, Musk tím riskuje porušení Mezinárodní vesmírné smlouvy z roku 1967, která výslovně zakazuje národní nebo korporátní nároky na území ve vesmíru. Pokud by jeho „svobodný Mars“ někdy skutečně vznikl, čekají nás těžko představitelné geopolitické spory.

Mars není Arizona: lidé by cestu možná ani nepřežili

A i kdybychom všechny rakety, zákony a finance nějak zvládli, pořád je tu jeden zásadní problém – Mars samotný. Rudá planeta je totiž extrémně nehostinná. Vysoká úroveň radiace, smrtící prach, který může poškodit plíce i techniku, a teploty, které by nezvládl ani otužilec z Tater.

Mars není pro lidi, říkají vědci jednohlasně. A Paul Sutter to shrnuje jasně: cesta tam není fyzikálně nemožná, ale rozhodně je dnes technologicky i biologicky neproveditelná. „Jsme teprve na začátku – ne na prahu kolonizace,“ dodává.

Zdroje: Scientific American, sociální síť X, The Bulletin, Futurism

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Petr Vysloužil
Petr Vysloužil
Nadšený pisálek webových plátků. Moje články jsou především mixem vášně pro kinematografii, fascinace celebritami a radosti ze zdravého životního stylu.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA