Vědecký sen o nekonečné energii ožívá. Inspiraci našli fyzici u českého autora sci-fi

Podle trojice amerických vědců by mělo být možné generovat elektrickou energii využitím přirozené rotace naší planety. Dříve to byl jen koncept vědeckofantastických románů (i z naší provenience), teď ale s podobným konceptem přišli i seriózní vědci. Nejedná se o apríl, ale o reálně testovanou záležitost. Dokonce s prvními přístroji.

REKLAMA

Troskovo dědictví

Jan Matzal Troska byl český spisovatel, který částečně navazoval na dílo Julese Verna. V jeho knihách figuroval hlavně kapitán Nemo, jehož „působnost“ ale rozšířil. Nemo tak nevládl jen oceánu, ale postupně celému světu, potažmo planetám Sluneční soustavy. Jeden z hlavních důvodů bylo tajemství nekonečné energie.

V knihách ji získával doslova „ze vzduchu“. Šlo o složku, které Troska říkal „statická energie“ a popisoval ji jako efekt magnetického pole Země. Teď se něčeho podobného chytili i skuteční vědci.

Rotace a pole

Podle amerických fyziků má být teoreticky možné vyrobit elektřinu využitím interakce magnetického pole Země a fyzické rotace planety. Cíl je totožný se snahou Nema, tedy využít energii, která je doslova všude kolem nás. S touto myšlenkou si fyzici pohrávají již několik let, nejde tedy jen o plané úvahy s tužkou a papírem.

První studie na toto téma se objevily v roce 2016 a navazují i na starší úvahy. Tehdy to vědecká obec odmítala a autoři konceptu uznali chybu. Nepočítali totiž s přeskupováním elektronů, kterážto operace by zrušila jakékoli potenciálně vygenerované napětí.

Hypotéza nepadla

Místo zahození této cesty jako vadné se ale fyzikové podívali na slepá místa konceptu. Tedy vyhnout se zrušení a napětí místo toho zachytit. Za tím účelem vyrobili zařízení, válec z mangan-zinkového feritu, slabého vodiče coby štítu proti magnetismu. Aparát pak umístili pod úhlem kolmým jak na rotaci Země, tak na její magnetické pole.

Po umístění elektrod a eliminaci světla kvůli fotoelektrickému efektu se projevila miniaturní energie. Konkrétně osmnáct mikrovoltů, které nebylo možné připsat jakémukoli jinému zdroji. Podle týmu jde o silný náznak toho, že zdrojem je právě rotace.

Zohlednění dalších faktorů

Badatelé dle svých tvrzení zohlednili napětí způsobené teplotními rozdíly a další možnosti zdroje elektřiny. Krom toho uvedené veličiny nenaměřili tehdy, když změnili pozici přístroje nebo použil kontrolní válec. Jde tak o poměrně nadějný experiment otvírající novou možnost. Samozřejmě bude potřeba ověření dalšími týmy v různých scénářích pro vyloučení dalších zdrojů elektřiny.

Jestli se ale tento způsob ukáže jako skutečně schopný generovat jakoukoli – byť miniaturní – elektřinu, určitě se bude dát zvýšit na využitelnou úroveň.

Slepé uličky vědy

Jde o zcela radikální přístup, který může být už v jádru naprosto chybný. Nicméně i to je úkolem vědy a běžnou součástí jejího fungování. Kdykoli je zkoumáno něco nového, buď je zjištěna využitelnost, nebo chybnost. Obojí je přínosem.

Zdroje: CeskaTelevize, Journals, Wikipedia

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA