Oblíbená mozaika vesnických osudů a postav, stejně jako zdroj zlidovělých hlášek. Menzelova komedie Vesničko má středisková si u nás prakticky od svého vzniku drží kultovní status. Co všechno se dělo při natáčení a jaké byly další herecké osudy?
Odměna za socialismu
Dle slov Jiřího Menzela existoval za socialismu plán na pravidelnou výrobu filmů. Byla zkrátka kvóta na počet i rozpočet, od režisérů se nepožadovala zvláštní kvalita. Papaláši si ale za nějakou dobu všimli, že na tuzemské filmy nechodí moc lidí. Proto zohlednili tento ukazatel a podle počtu vypláceli odměny. „Ta se navíc zvyšovala za každých padesát tisíc diváků. Problém nastal, když na Vesničku přišlo skoro čtyři a půl milionu diváků. Kdyby nám vyplatili tolik, kolik měli, nezbylo by studiu už nic. Tak se rozhodli moudře a nedali nám nic.“
Postava faráře
Zdeněk Svěrák zvažoval ve scénáři postavu moudrého, rozvážného a usmiřujícího faráře. Tuto funkci nakonec dostal předseda JZD v podání Miloslava Štibicha. Má ty samé vlastnosti a coby narážka na duchovní stav zůstal černý svetr s bílým límečkem od košile, který velmi evokuje kněžský kolárek.
Rybí tuk a čeština
„Dopředu umí jezdit každej, ale couvání, to už chce fištróna,“ říká Pávkovi (Marian Labuda) kameník Eugen Jegorov. Slovo „fištrón“, které u nás označuje důvtip a chytrost vzniklo zkomoleninou německého „Fischtran“, tedy rybího tuku. Konzumace rybího tuku byla běžně spojena s růstem inteligence, podobně jako měla mrkev zlepšovat zrak.
Vítaná neznalost jazyka
Velkou výzvou bylo obsazení hlavních rolí. János Bán jako Otík po celou dobu bojoval s češtinou. To bylo ale pro jeho roli jen dobře, i díky tomu byl nakonec velmi přesvědčivý. Současně sám navrhl, že bude hrát se zubní protézou, aby schoval maďarský přízvuk. Tento detail parádně doplnil jeho autenticitu.
Autentický byl nakonec i Rudolf Hrušínský v roli doktora Skružného. Role ho totiž dostala za volant po více jak třech dekádách, takže měl co dělat.
Improvizující Labuda
Pro scény, kdy Pávek řídí náklaďák, měl mít Labuda původně náhradníka. Herec měl ale oprávnění na tento typ vozidel, takže si hravě poradil. Během natáčení velmi často improvizoval, což jeho postavu fantasticky vylepšilo.
Bolesti a narkóza
Pro celou partu herců byl velmi bolestivý rok 1994. Tehdy totiž skonali hned dva vynikající herci. Dne 13. dubna zemřel na pražské klinice Rudolf Hrušínský. Ve věku 73 let ho už trápilo chatrné zdraví – měl cukrovku a na kontě i několik infarktů. Pravdou je, že nikdy nedbal na doporučení vlastních doktorů, jinak by tady byl nejspíš déle.
Ve stejném roce zemřel i Petr Čepek, který už rok bojoval s rakovinou. Dle hereckých pověstí se mu stala osudovou i role doktora Fausta, které se někteří herci ze zásady vyhýbali. On si ji však střihl v hororu Jana Švankmajera Lekce Faust. Trpěl bolestmi, ale nechtěl do nemocnice. Své poslední chvíle tak ve věku 54 let dožil na své chalupě.

Komedii Vesničko má středisková vysílá v sobotu ve 21:10 ČT1. Reprízu je možné sledovat v pondělí ve 14:40.