Byla zbožňovanou hvězdou atletiky, když v roce 1934 na Světových ženských hrách v Londýně prolétla cílem a zlomila světový rekord. Zdena Koubková tehdy vypadala jako dívka, kterou čeká nekonečná sláva. Jenže osud měl s ní jiné plány. Vnitřní boj, který vedla roky v tichosti, se nakonec přelil i na veřejnost a způsobil největší skandál v dějinách československého sportu.
Dívka, která se cítila jako kluk
V závodění byla nepřekonatelná, ale uvnitř cítila, že něco nesedí. Už tehdy si zapisovala své pochybnosti do deníku. „Vychovali mě jako děvče, mluvím v ženském rodě, oblékám si ženský oděv. Roli ženy plním, ale stojí mě to čím dále víc sil. Nejspíš jsem v pasti mužského těla… Již delší dobu mne trápí, že při atletických závodech porážím dívky, ale sama se dívkou cítím čím dál méně. Proto usínám i procitám s otázkou: Je to ode mne fair?!“
Zdena Koubková dlouho bojovala o své místo mezi ženami, ale nakonec musela udělat rozhodnutí, které převrátilo její život naruby. Oznámila, že je intersexuální, a rozhodla se stát mužem – Zdeňkem Koubkem.
Vítězství, které bolelo
Místo slávy přišla samota. Zdeněk si zvolil cestu mimo kamery a titulky, které ho ještě nedávno oslavovaly. Atletiku pověsil na hřebík, zmizel z veřejného života a odjel do světa, aby začal znovu – tentokrát s novou identitou a bez minulosti, která ho definovala.

Bylo to těžké rozhodnutí, ale osvobozující. Zdeněk Koubek dokázal něco, co bylo ve své době téměř nemyslitelné – říct nahlas, kým je, a jít si za tím, i když to znamenalo ztratit všechno, co do té doby vybudoval.

Dvojnásobný dobyvatel
Příběh Zdeny/Zdeňka není jen o sportovních rekordech, ale hlavně o odvaze být sám sebou. Dvakrát dobyl svět – nejdřív jako atletka, která lámala rekordy, a potom jako muž, který si přes všechny překážky vybojoval právo na obyčejný život. A právě o Zdeně Koubkové – později Zdeňkovi, se TV Nova rozhodla natočit šestidílnou sérii s názvem Rekord(wo)man.
Zdroje: TV Nova