Změna času je opět tady: Jaký vliv má přechod na zimní čas na lidské tělo a jak se na něj připravit

A je to tady. Opět nás nemine změna času. Pro někoho je to dobrá zpráva, protože se vyspí „o hodinu déle“, když se ručička ve tři hodiny vrátí zpátky na dvě. Již několik let se však spekuluje o zanechání jednotného času. Bohužel se členské státy EU stále nedohodly, jaký čas si vlastně necháme a tato otázka už nějakou dobu rozděluje společnost na dva tábory. Pojďme se tedy společně podívat jaké dopady na psychické i fyzické zdraví změny časů mají.

REKLAMA

Proč se vlastně střídá zimní a letní čas

V minulosti to u nás bylo se střídáním letního a zimního času jako na houpačce – chvíli ano, chvíli ne. Od roku 1979 se však střídá čas pravidelně každý rok. Letní čas byl zaveden především jako prostředek na úsporu energií, ale prokázalo se však, že tento účel již nesplňuje. Než jsme se připojili v roce 1996 ke zvyklostem EU, kdy trvá letní čas sedm měsíců, trval u nás půl roku.

Dopady na lidský organismus a psychiku

Šťastné jedince změna času moc nerozhodí a můžou si maximálně tak užívat, že se vyspí “o hodinu déle”. Bohužel ti citlivější to s přechodem na zimní čas nebudou mít tak jednoduché. Někteří se totiž mohou potýkat s nevolnostmi, bolestmi hlavy, potížemi se spánkem i usínáním. Také se tím u některých osob zvyšuje riziko infekčních onemocnění, kardiovaskulárních příhod a depresí.

Hlavní dopad to má především na spánek jako takový. Můžeme být přes den více unavení a večer naopak mít potíže s usínáním. S tím se vážou také problémy s koncentrací, zhoršený fyzický výkon a také nižší psychická odolnost. Je také zaznamenáno, že v období, kdy se mění čas dochází k více autonehodám.

Změna času – jak se připravit?

Pokud patříte mezi citlivější jedince, odborníci doporučují si již týden předem nastavit ranní budík alespoň o půl hodiny dříve a večer ulehat k odpočinku o pár minut dříve, než jste obvykle zvyklí. Tělo si tak lépe navykne na změnu.

Mimo tuto přípravu můžete také podpořit své psychické zdraví před změnou tím, že vyrazíte každý den alespoň na dvaceti minutovou procházku. Díky tomu načerpáte energii z denního světla, kterého bude ubývat.

Jaký čas je výhodnější si ponechat?

Toto je otázka, která rozděluje lidi na dva tábory. Lidé, kteří potřebují kvůli pracovním povinnostem vstávat v brzkých hodinách ocení, že je ráno světlo. Zároveň to, že se stmívá již odpoledne může vyvolávat pocity, že člověk už nic nestihne tudíž nemá prostor na své osobní aktivity a potřeby.

Příznivci letního času však argumentují tím, že když je více denního světla, může se tak předejít řadě psychických potíží, které některé jedince přepadají právě v podzimních a zimních měsících, kdy se nám nedostává tolik denního světla a máme tak méně energie. Potěšit by to mohlo i nadšence sportovních aktivit, na které by bylo díky letnímu času déle světlo, a tudíž by mohli vyrazit po práci například ještě na kolo.

Více denního světla by také mělo snížit potřebu svítit v domácnostech umělým světlem a tím pádem vést k již zmíněné snížené spotřebě energií.

27. října si tak opět přetočíme ručičky hodinek ze tří hodin ráno na dvě…

Vadí vám změna času? A jste spíše pro letní nebo zimní čas? Dejte nám vědět do komentáře.

Zdroj: prozeny.cz, e15.cz, porovnej24.cz

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Veronika Hyková
Veronika Hyková
Jsem velký fanoušek filmů a seriálů🍿, ale nepohrdnu ani dobrou knížkou📚 Ráda výletuji po České republice a poznávám krásná místa naší země🌏 Psaní mě bavilo již od útlého věku a ráda bych se v něm co nejvíce rozvíjela🖋️

Další články
Související

Drahé tety a já: Hádka o svíčkovou, těhotná Janžurová a tvrdá facka. Natáčení nebylo bez problémů

Za kamerou komedie "Drahé tety a já" se odehrála nečekaná dramata. Hádka kvůli svíčkové, těhotenství Ivy Janžurové i facka, která skončila slzami.

V Dětské nemocnici zaměstnali digitální sestru. Podívejte se, jak vypadá a s čím vám pomůže

Některé děsí, jiní AI pomocníka vítají. Dětská nemocnice v Brně se nyní rozhodla "zaměstnat" digitální sestru. A kde ji můžete potkat? A s čím vám pomůže?

Nová Pyšná princezna v akci: Nahlédněte do zákulisí natáčení animované pohádky

Nahlédněte do zákulisí animované pohádky Pyšná princezna a zjistěte, co všechno obnášela její výroba. Jak vznikala postava princezny Krasomily?

Žena, která byla jedenáct minut mrtvá: Viděla jsem nebe i peklo

Charlotte Holmesová byla 11 minut mrtvá a tvrdí, že viděla nebe i peklo. Popisuje detaily, které otřásají představami o posmrtném životě.

Na vlně pomoci: Mladí umělci a influenceři se spojili, aby pomohli obětem povodní

Benefiční koncert Na vlně pomoci spojí mladé umělce a influencery, aby podpořili oběti povodní na Moravě. Akce proběhne s cílem pomoci postiženým rodinám.

Aaron Taylor-Johnson byl vědci korunován nejkrásnějším mužem světa. Má být příští James Bond

Aaron Taylor-Johnson byl vědecky označen za nejkrásnějšího muže světa podle zlatého řezu. Navíc je vážným kandidátem na nového Jamese Bonda.